لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۵۳

خبرهای ضدونقیض از اخلال در سیستم راه‌آهن ایران؛ حمله سایبری یا هک صفحات نمایش؟


حمله سایبری به سیستم کامپیوتری راه‌آهن در ایران - عکس منتشرشده در شبکه‌های اجتماعی
حمله سایبری به سیستم کامپیوتری راه‌آهن در ایران - عکس منتشرشده در شبکه‌های اجتماعی

رسانه‌های ایران امروز، جمعه ۱۸ تیر از حمله سایبری احتمالی به سیستم کامپیوتری شرکت راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران خبر دادند که بر اثر آن فعالیت سفرهای متعدد قطار در صدها خط راه‌آهن ایران لغو شد یا به تعویق افتاد.

بر اساس این گزارش‌ها، در صفحات اعلام ساعات ورود و خروج قطار در ایستگاه‌های راه‌آهن نیز به شماره تلفن ۶۴۴۱۱ که مرتبط با «بیت رهبری»(دفتر رهبر جمهوری اسلامی) است، برای کسب اطلاعات بیشتر نمایش داده می‌شد.

ساعاتی پس از انتشار گزارشی با تیتر «هرج و مرج در ایستگاه‌های قطار و احتمال حمله سایبری»، خبرگزاری فارس این گزارش را از وب‌سایت خود حذف کرد و مانند سایر رسانه‌ها در ایران، توضیحی مبهم از مدیرکل روابط عمومی راه‌آهن منتشر کرد که این اختلال را در حوزه بازرگانی عنوان کرده بود که «تاثیری بر سیر قطار ندارد.»

خبرگزاری فارس در گزارش حذف شده‌اش نوشته بود صفحات اعلان ساعات ورود و خروج قطارها، لغو فعالیت تمامی خطوط قطار را نشان داده و پیام «تاخیر زیاد به دنبال حملات سایبری» بر روی آنها قید شده است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس در گزارشی در همین زمینه نوشت ظاهرا «هکرهای شوخ‌طبع» قصد داشتند با ارسال این پیام‌ها بر روی صفحات نمایشگر بامزگی کنند و در عمل اختلالی در حرکت قطارها به‌وجود نیامده است.

سه سال پیش هم گروه هکرهایی که خود را «تپندگان» می‌نامد سامانه کامپیوتری فرودگاه‌های مشهد و تبریز مدنی را هک کرده و پیام‌هایی در حمایت از اعتصاب‌ها در ایران بر روی نمایشگرهای این فرودگاه‌ها منتشر کردند.

XS
SM
MD
LG