لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۴ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۴۲

کرونا در ایران؛ کاهش ساعت کار «بسیاری از مراکز تزریق واکسن» و «خطر انتشار» گونه لامبدا


مرکز واکسیناسیون در ایران مال‌، تهران - آرشیو
مرکز واکسیناسیون در ایران مال‌، تهران - آرشیو

مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت ایران روز سه شنبه ۹ شهریور اعلام کرد ۶۴۳ نفر در یک شبانه روز گذشته در این کشور بر اثر ابتلا به کرونا فوت کردند و به این ترتیب تعداد رسمی قربانیان کرونا در ایران ۱۰۷ هزار و ۷۹۴ نفر رسید.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، در شبانه روز گذشته ۳۱ هزار و ۳۱۹ بیمار جدید مبتلا به کرونا در ایران شناسایی و ۴ هزار و ۶۸۵ نفر از آنها بستری شدند.

آمار رسمی مرگ و میرهای روزانه در ایران در حالی است که برخی کارشناسان تردیدهایی در مورد درستی آمارهای مربوط به بیماری کرونا در ایران مطرح کرده‌اند و اعداد و ارقام واقعی را بیشتر از آمار اعلام شده می‌دانند.

در این میان بسیاری از گزارش‌ها نشان می‌دهد مراکز درمانی در بیشتر نقاط ایران «مملو از بیماران» مبتلا به کرونا هستند.

شکراله سلمان‌زاده، رئیس دانشکده علوم پزشکی آبادان می‌گوید: «کماکان در قله پیک اخیر ویروس دلتا هستیم و متاسفانه همچنان بیمارستان‌ها مملو از بیمار هستند.»

مقامات دولت ابراهیم رئیسی در ایران در روزهای اخیر مدعی اقدامات تازه برای مهار کرونا شده‌اند، اما به گفته آقای سلمان زاده، «اقدامی برای کنترل بیماری، قطع زنجیره انتقال و کمک به کاهش ورودی بیمارستان‌ها انجام نمی‌شود.»

بالا بودن آمار مرگ ومیرهای ناشی از کرونا در ایران در شرایطی است که برنامه واکسیناسیون عمومی دولت با انتقادهای فراوانی روبرو بوده است.

خبرگزاری ایسنا روز سه شنبه در گزارشی از «سرگردانی گروه‌های اعلام شده جهت واکسیناسیون در اغلب استان‌ها» خبر داد و نوشت: «ساعت کار بسیاری از مراکز تزریق واکسن در بسیاری از استان ها کاهش یافته و راس ساعت ۱۴ تعطیل می‌شوند.»

به گزارش ایسنا، مسعود یونسیان، اپیدمیولوژیست، با تاکید بر ضرورت واکسیناسیون سریع و گستره هشدار داده است: «در حالی که سویه (گونه) دلتای این ویروس در کشور فراگیر شده و آمار مبتلایان و قربانیان سیر صعودی دارد، خطر انتشار سویه لامبدا هم جدی است.»

پیشتر، علیرضا زالی، فرمانده عملیات ستاد مقابله با کرونا در استان تهران گفته بود در این استان «آمادگی لازم برای راه اندازی مراکز واکسیناسیون و افزایش شیفت‌های کاری برای سرعت بخشیدن به روند واکسیناسیون وجود دارد.» اما به گفته زالی، «نگرانی در حوزه زنجیره تامین واکسن وجود دارد که واردات واکسن دچار خدشه نشود.»

با این حال علیرضا رئیسی، معاون بهداشت وزارت بهداشت ایران روز سه شنبه وعده داد «از هفته آینده» هر هفته «۵ میلیون دز وارد کشور خواهد شد.»

مقامات وزارت بهداشت ایران روز دوشنبه هشتم شهریور اعلام کردند با تزریق ۷۶۵ هزار و ۱۳۴ دز واکسن کرونا در یک شبانه روز پیش از این تاریخ، «رکورد تزریق روزانه واکسن در کشور شکسته» شده است.

مقامات می‌گویند همه گروه‌ها را برای تزریق واکسن مدنظر قرار داده‌اند، با این حال معلوم نیست با توجه به اینکه واکسیناسیون در ایران با ارایه کد ملی انجام می‌شود تکلیف کسانی که فاقد اوراق هویتی هستند چه خواهد شد.

کارتن خواب ها در ایران از جمله کسانی هستند که اغلب فاقد کد ملی هستند. مالک حسینی، یک مقام شهرداری تهران در این زمینه به روزنامه ایران که در تهران چاپ می‌شود گفته است: «چندین بار با وزارت بهداشت، رئیس ستاد کرونای شهر تهران، شهردار وقت مکاتبه کرده و درخواست داده‌ایم. اما تقریباً هیچ اقدامی از سوی وزارت بهداشت برای این گروه در معرض خطر صورت نگرفته است.»

در حال حاضر ۳۰۶ شهر ایران از نظر خطر ابتلا به کرونا در وضعیت قرمز، ۱۱۰ شهر در وضعیت نارنجی و ۳۲ شهر در وضعیت زرد قرار دارند.

XS
SM
MD
LG