لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۱۲

آمار متفاوت مهاجرت پرستاران از ایران؛ از ۱۵۰۰ تا شش هزار نفر در سال


پرستار، پرستاران
پرستار، پرستاران

یوسف رحیمی، عضو شورای‌عالی سازمان نظام پرستاری می‌گوید آمار مهاجرت پرستاران از کشور افزایش یافته است. او روز دوشنبه ۱۵ شهریور ماه در گفتگو با «باشگاه خبرنگاران جوان» اصلی ترین دلایل مهاجرت پرستاران را حقوق و مزایای مناسب اعلام کرد و مدعی شد کشور‌های اروپایی، آمریکای شمالی و استرالیا بیشترین درخواست جذب پرستاران از ایران را دارند.

او گفت مهاجرت پرستاران باعث می‌شود که کشور در بلند مدت با تشدید بحران کمبود پرستار مواجه شود و تنها راهکار استخدام رسمی و ترمیم حقوق پرستاران و اجرای «طرح فوق العاده خاص» است.

محمد شریفی‌مقدم،‌ مدیرکل خانه پرستار ایران نیز با اشاره به نبود آمار دقیق از تعداد مهاجرت پرستاران گفت با آنکه در گذشته ۲۰۰ تا ۳۰۰ نفر گواهی مهاجرت از نظام پرستاری می‌گرفتند اما اکنون شاید بیش از ۱۵۰۰ نفر در سال به دو دلیل «وضعیت ایده آل کشورهای مقصد» و «مشکلات کشورهای مبداء» اقدام به مهاجرت کنند.

در همین حال، و به گزارش رسانه‌های ایران دبیر شورای عالی نظام پرستاری گفته است با آغاز همه گیری کرونا و وضعیت بد معیشتی پرستاران، بسیاری از پرستاران دست به مهاجرت زده‌اند که تعداد آنها، ۵۰۰ نفر در ماه هم برآورد می‌شود.

پیش از این محمد شریفی‌مقدم گفته بود «وزارت بهداشت از هم فروپاشیده و نظام درمانی ما در بحث کرونا به حال خود رها شده» است.

XS
SM
MD
LG