لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۳۵

اکبر قلیزاده فعال مدنی در ایران، جهت تحمل دوران محکومیت خود به زندان تهران بزرگ منتقل شد


اکبر قلیزاده، فعال مدنی زندانی در ایران
اکبر قلیزاده، فعال مدنی زندانی در ایران

اکبر قلیزاده، فعال مدنی ساکن شهریار که پیشتر از سوی دادگاه تجدیدنظر استان تهران به سه ماه و یک روز زندان محکوم شده است، برای سپری کردن دوران محکومیت خود راهی زندان تهران بزرگ شد.

بنا بر اطلاعات و ویدئوی ارسالی به صدای آمریکا، این فعال مدنی روز چهارشنبه ۲۲ اردیبهشت ماه برای تحمل حکم سه ماه و یک روز زندان خود به اتهام تبلیغ علیه نظام که توسط دادگاه انقلاب شهریار صادر و نهایتا از سوی شعبه ۵۴ دادگاه تجدیدنظر استان تهران عینا تایید شده، راهی زندان تهران بزرگ شده است.

آقای قلیزاده با انتشار متنی در صفحه اینستاگرام خود می‌گوید، در تاریخ ۱۶ اسفند سال ۹۶ با هجوم ماموران وزارت اطلاعات به منزل شخصی خود بازداشت شد. او پس از ۲۰ روز با سپردن وثیقه یکصد میلیون تومانی به صورت موقت و تا پایان مراحل دادرسی از زندان اوین آزاد شد.

به گفته این فعال مدنی زندانی، وی پیشتر نیز پس از تایید حکم زندان سه مرتبه برای اجرای حکم، به شعبه ۴ اجرای احکام دادسرای انقلاب شهریار احضار شده بود. اما به علت عدم حضور مامور بدرقه، اجرای حکم در آن زمان به تعویق افتاد.

وی در ادامه می‌گوید، نهایتا روز دوشنبه ۲۰ اردیبهشت ماه در تماسی از سوی این شعبه اجرای احکام، او بار دیگر برای سپری کردن محکومیت خود فراخوانده شد. در این تماس همچنین به آقای قلیزاده گفته می‌شود که حساب بانکی او مسدود و خودروی شخصی او نیز توقیف سندی شده است.

اکبر قلیزاده، فعال مدنی ساکن شهریار که از سال ۱۳۹۴ فعالیت‌های مدنی خود را آغاز کرده، ضمن اشاره به عضو نبودن در هیچ حزب و گروه سیاسی، در اینستاگرام خود می‌نویسد که اتهام تبلیغ علیه نظام به دلیل فعالیت‌های وی در حوزه کودکان کار و بی‌سرپرست، حمایت از کارتن‌خواب‌ها، و خانواده‌های بی بضاعت به او نسبت داده شده است.

ایالات متحده آمریکا بارها و در موارد مختلف برخوردهای خشونت آمیز و سرکوب گسترده معترضان و فعالان مدنی، و نیز نقض مکرر و مداوم حقوق شهروندان ایران توسط جمهوری اسلامی را محکوم کرده است.

XS
SM
MD
LG