لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۳۶

برای اولین بار یک زن و یک آفریقایی‌تبار به ریاست «سازمان تجارت جهانی» برگزیده شد


نگزی اکنجو-ایوه‌آلا - عکس از آرشیو
نگزی اکنجو-ایوه‌آلا - عکس از آرشیو

بخش انگلیسی صدای آمریکا - سازمان تجارت جهانی در یک اقدام تاریخی اولین زن و اولین آفریقایی‌تبار را برای رهبری این سازمان بین‌المللی انتخاب کرد.

نِگًُزی اُکُنجو-ایوه‌آلا، اقتصاد‌دان و سیاستمدار ۶۶ ساله اهل نیجریه، روز دوشنبه توسط نمایندگان ۱۶۴ کشور تشکیل دهنده این سازمان به سمت مدیر کل سازمان تجارت جهانی منصوب شد.

خانم اکنجو-ایوه‌آلا روز دوشنبه طی یک کنفرانس خبری آنلاین گفت که مشتاق است کار اصلاح آن سازمان و مدرنیزه کردن قوانین آن را از سر گیرد تا آنها را مطابق مسائل قرن ۲۱ به روز کند.

وی گفت: «از شما به خاطر اعتمادی که به من - نه تنها به عنوان یک زن و یک آفریقایی، بلکه به دانش و تجربه من - و همان‌طور که برخی از شما گفته‌اید، به شجاعت و اشتیاق من برای همکاری با شما جهت انجام اصلاحات گسترده و مورد نیاز سازمان تجارت جهانی به منظور آماده شدن این سازمان برای آینده دارید، سپاسگزارم.»

خانم اکنجو-ایوه‌‌آلا گفت یکی از اولویت های اصلی وی تمرکز بر مسئله کووید۱۹، از جمله کار با تسهیلات «کوُوَکس» (طرح دسترسی جهانی به واکسن کووید۱۹)، و «اکت اکسلیرتور» (همکاری جهانی برای دسترسی سریع به ابزار تشخیص، درمان، و واکسیناسیون کووید۱۹) است، تا به توزیع واکسن و دیگر تجهیزات به کشورهای فقیر سرعت بخشد.

انتخاب خانم اکنجو-ایوه‌آلا به عنوان مدیرکل سازمان تجارت جهانی ماه ها معلق مانده بود؛ چرا که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری سابق آمریکا، از او حمایت نمی‌‌کرد و او را در مقایسه با بقیه نامزدها فاقد تجربه کافی می‌دانست.

خانم اکنجو-ایوه‌آلا یک اقتصاددان است و ۲۵ سال در بانک جهانی تجربه کار دارد. او در بانک جهانی از رشد اقتصادی کشورهای فقیر حمایت می‌کرد.

XS
SM
MD
LG