لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۴۹

یک گروه اقتصادی اعلام کرد آمریکا رسما در دوران «کِسادی اقتصادی» به سر می‌برد


اطلاعات اعلام شده از سوی اداره امنیت شغلی ایالت ایلینوی. ۵ ژوئن ۲۰۲۰
اطلاعات اعلام شده از سوی اداره امنیت شغلی ایالت ایلینوی. ۵ ژوئن ۲۰۲۰

بخش انگلیسی صدای آمریکا ـ یک گروه پژوهش اقتصادی روز دوشنبه اعلام کرد که اقتصاد ایالات متحده در یک دوران کسادی، یا افت موقت اقتصادی، قرار دارد و به این ترتیب پایان طولانی‌ترین انبساط اقتصادی در تاریخ رقم خورده است.

یک کمیته «اداره ملی پژوهش‌های اقتصادی» که چنین مواردی را تعیین می‌کند گفت که این «کسادی اقتصادی» از ماه فوریه آغاز شده است.

تعریف گسترده این گروه از کسادی اقتصادی «یک افول در فعالیت اقتصادی است که بیش از چند ماه به طول بیانجامد.»

کمیته «اداره ملی پژوهش‌های اقتصادی» در بیانیه‌اش می‌گوید: «این کمیته در تصمیم گیری برای اطلاق این وضعیت به کسادی موقت عمق انقباض اقتصادی، طول مدت آن، و این نکته که آیا افول اقتصادی در سراسر اقتصاد وجود داشته است یا نه را در نظر گرفته است. این کمیته تشخیص می‌دهد که همه‌گیری ویروس کرونا و واکنش‌های بهداشت عمومی منجر به این افول با خصوصیاتی متفاوت شده است.»

این سازمان گفت که تولید ناخالص داخلی ایالات متحده از نرخ سالانه ۴.۸ درصد در سه ماهه نخست سال میلادی جاری به شدت افت کرده است و نرخ بیکاری از ۳.۵ درصد در ماه فوریه به ۱۴.۷ درصد در آوریل و ۱۳.۳ درصد در ماه گذشته رسیده است.

برخی اقتصاددانان با توجه به بازگشت تولید و رونق دوباره بازار کار می گویند رکود موقت کوتاه مدت خواهد بود.

اما خوش‌بینی‌ها می تواند تحت‌الشعاع بازگشت احتمالی ویروس کرونا قرار گیرد. اگر چنین شود ممکن است بیش از دو سال طول بکشد تا اقتصاد آمریکا به سطح پیش از «کووید۱۹» بازگردد.

«بانک جهانی» روز دوشنبه پیش بینی کرد اقتصاد جهانی در سال جاری ۵.۲ درصد کوچک شود که چنین چیزی در صورت وقوع، عمیق‌ترین کسادی اقتصادی از پایان جنگ جهانی دوم خواهد بود.

XS
SM
MD
LG