لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۱۷

به رغم اوج‌گیری مجدد شمار موارد ابتلا به کرونا، خرده‌فروشی در آمریکا در ماه ژوئیه ۱.۲ درصد افزایش یافت


اعلان جلوی شعبه یک داروخانه زنجیره‌ای در شهر چلسی ایالت ماساچوست: «بدون ماسک، ورود ممنوع!»
اعلان جلوی شعبه یک داروخانه زنجیره‌ای در شهر چلسی ایالت ماساچوست: «بدون ماسک، ورود ممنوع!»

نیویورک - در حالی که ایالات جنوبی و غربی آمریکا ماه گذشته با افزایش موارد ابتلا به کووید-۱۹ روبرو بودند، میزان خرده‌فروشی به مصرف‌کنندگان آمریکایی ۱.۲ درصد نسبت به ماه قبل از آن افزایش یافت و نشان داد که روند احیای اقتصادی همچنان ادامه پیدا کرده است.

بنا به گزارش وال استریت جورنال، وزارت بازرگانی آمریکا روز جمعه ۱۴ اوت اعلام کرد که خانوارهای آمریکایی در ماه ژوئیه، با هزینه کردن در پمپ‌ بنزین‌ها، رستوران‌ها، مغازه‌ها، و اینترنت، خرده‌فروشی را ۱.۲ درصد افزایش دادند. این رقم در ماه ژوئن ۸.۴ درصد - یعنی سه برابر پیش‌بینی‌های کارشناسان - بود و در ماه مه، نخستین ماه بازگشایی برخی از کسب‌وکارها، از ۱۰ درصد هم بیشتر بود.

یک خریدار بیرون شعبه فروشگاه‌های زنجیره‌ای «پی یر وان ایمپورتز» در سانتا کلارا، ایالت کالیفرنیا
یک خریدار بیرون شعبه فروشگاه‌های زنجیره‌ای «پی یر وان ایمپورتز» در سانتا کلارا، ایالت کالیفرنیا

مصرف‌کنندگان از جمله به خرید کالاهای الکترونیک، ماشین‌آلات خانگی، محصولات بهداشتی، و غذاهای رستورانی، بیشتر روی آوردند.

وال استریت جورنال می‌نویسد داده‌های جدیدتر نشان‌ دهنده کاهش نسبی از خرده‌فروشی در ماه جاری (اوت) است، به ویژه به این سبب که در تاریخ ۳۱ ژوئیه، پرداخت مبلغ هفته‌ای ۶۰۰ دلار اضافه بر کمک‌هزینه بیکاری، قطع شد. براساس قانون موسوم به «قانون کِرز» که در ماه مارس به تصویب کنگره و توشیح رئیس جمهوری رسیده بود، ماهانه هفته‌ای ۶۰۰ دلار، علاوه بر کمک‌هزینه بیکاری، در جیب ده‌ها میلیون شغل‌باخته‌ آمریکایی قرار می‌گرفت.

سیاستمداران جناح راست و برخی از اقتصاددانان، هشدار داده بودند که پرداخت کمک‌های نقدی به میزانی بالاتر از درآمد ماهانه، انگیزه جستجو برای کار را از شغل‌باختگان می‌گیرد. اختلاف نظر میان دو جناح بر سر ادامه این کمک و مبلغ آن، از جمله دلایلی عنوان می‌شود که مذاکرات نمایندگان کاخ سفید و رهبران کنگره بر سر بسته حمایتی جدید را به بن‌بست کشانید.

رئیس جمهوری با امضای یک فرمان حکومتی، اعلام کرد که هفته‌ای ۳۰۰ دلار کمک علاوه بر بیمه بیکاری را از محل‌ بودجه‌های تحت نظر خود، تامین می‌کند و از فرمانداران ایالات خواست هفته‌ای ۱۰۰ دلار از بودجه خود به این کمک اضافه کنند.

وال استریت جورنال می‌نویسد انجام وعده رئیس جمهوری برای پرداخت کمک هفتگی اضافه به شغل‌باختگان، ممکن است هفته‌ها طول بکشد، و اوج‌گیری مجدد موارد ابتلا به کووید-۱۹ که به اعمال محدودیت‌های جدید برای کسب‌وکارها انجامیده است،‌ بر آمار خرده‌فروشی در ماه جاری تاثیر منفی بگذارد.

خرج مصرف‌کننده دو سوم کل تقاضا در اقتصاد آمریکا را تشکیل می‌دهد، و هرچند افزایشی ناهموار داشته است، ولی همراه با اقتصاد کشور، رو به رشد است. اقتصاد آمریکا در سه ماه گذشته‌‌ میلیون‌ها فرصت شغلی ایجاد کرده است، که از آن جمله می‌توان به ایجاد ۱.۸ میلیون شغل در ماه ژوئیه اشاره کرد.

شمار متقاضیان جدید کمک‌هزینه بیکاری که آمار شغل‌باختگان را نشان می‌دهد، در هفته اول ماه اوت برای نخستین بار از ماه مارس تا کنون،‌ از یک میلیون پائین‌تر رفت، با این حال، اقتصاد آمریکا نسبت به ماه فوریه، پیش از آغاز شیوع کرونا، ۱۳ میلیون شغل کمتر دارد، و نرخ بیکاری در سطح ۱۰.۲ درصد در ماه ژوئیه، هر چند یک درصد کمتر از ماه ژوئن است، اما همچنان بالا است.

خرید، بخش اعظم هزینه مصرف‌کننده آمریکایی را تشکیل می‌دهد، که شامل هزینه برق و آب و تلفن و مسکن نمی‌شود. مبنای انتظار احیای اقتصاد کرونازده‌ آمریکا در سه‌ماهه سوم سال جاری، تمایل و توانایی مصرف‌کننده به خرید است.

XS
SM
MD
LG