لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۵۱

احتمال وضع تعرفه‌های جدید آمریکا بر محصولات چند کشور اروپایی 


مقر اتحادیه اروپا در بروکسل
مقر اتحادیه اروپا در بروکسل

آمریکا در حال بررسی وضع تعرفه‌های جدیدی به ارزش بیش از ۳ میلیارد و ۱۰۰ میلیون دلار بر کالاهای صادراتی کشورهای فرانسه، آلمان، اسپانیا، و بریتانیا است.

به گزارش سایت خبری «سی ان بی سی»، در صورت وضع این تعرفه های اضافی، احتمال ایجاد تنش میان کشورهای دو‌سوی اقیانوس اطلس افزایش می‌یابد.

به گزارش «بلومبرگ»، دفتر نمایندگی بازرگانی ایالات متحده، در سندی که روز سه شنبه منتشر شد، احتمال وضع تعرفه‌های اضافی تا میزان ۱۰۰ درصد بر فهرستی از کالاهای صادراتی این کشورهای اروپایی به آمریکا را تأیید کرد.

این محصولات شامل زیتون، قهوه، شکلات، آبجو، جین (نوعی نوشیدنی الکلی)، ‌و برخی کامیون‌ها ‌و ماشین‌آلات سنگین است.

بحث و گفتگو‌ی عمومی درباره اجرای احتمالی این تعرفه‌های جدید تا ۲۶ ژوئیه ادامه خواهد داشت.

این اقدام بخشی از واکنش آمریکا در رابطه با اختلاف طولانی خود با اتحادیه اروپا در زمینه پرداخت یارانه به تولیدکنندگان بزرگ هواپیماهای غیرنظامی است.

سازمان تجارت جهانی در ماه اکتبر گذشته با اعلام این که آلمان، فرانسه، اسپانیا، و بریتانیا به شرکت «ایرباس» یارانه‌های غیرقانونی‌ پرداخت کرده‌آند، به ایالات متحده اجازه داد تا حدود ۷ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار تعرفه بر کالاهای صادراتی اروپایی وضع کند.

در عین حال، سازمان تجارت جهانی در ماه دسامبر تأیید کرد که اتحادیه اروپا به اعطای این یارانه‌های غیرقانونی پایان نداده است و به آمریکا امکان داد که تعرفه‌های بیشتری بر محصولات اروپایی وضع کند.

XS
SM
MD
LG