لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۱۸

ارزش سهام شرکت خودروسازی «تسلا» در سال جدید میلادی رکورد زد


شرکت خودروسازی «تسلا»
شرکت خودروسازی «تسلا»

ارزش سهام «تسلا» به بالاترین میزان خود از هنگام تأسیس این شرکت ساخت خودروهای الکتریکی رسید.

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، سهام تسلا در بازار بورس دوشنبه به قیمت ۷۱۹ دلار عرضه شد. این در حالی است که قیمت این سهام در همان روز نوسان زیادی داشت و برای مدتی از مرز ۷۴۳ دلار نیز گذشت.

ارزش سهام تسلا سال گذشته میلادی نیز روند صعودی داشت و تقریبا هشت برابر شد. به این ترتیب شرکت تسلا ارزشمندترین شرکت خودروسازی جهان در سال ۲۰۲۰ میلادی بود.

تسلا شنبه گذشته اعلام کرد که به اهداف تجاری خود در بازار «وال استریت» دست یافته است و براساس پیش‌بینی سالانه، خودروهای الکتریکی کافی به مشتریان تحویل داده است.

تعداد خودروهای تولیدشده توسط تسلا در سال ۲۰۲۰ تنها حدود ۴۵۰ خودرو کمتر از میزان پیش‌بینی شده ایلان ماسک، مدیرعامل آن شرکت، بود. او هدف خود را تولید ۵۰۰ هزار خودروی الکتریکی در سال اعلام کرده بود.

شرکت خودروسازی «تسلا»
شرکت خودروسازی «تسلا»

افزایش ارزش سهام تسلا به دنبال سودآوری در پنج دوره سه ماهه متوالی به آن شرکت سازنده خودروهای الکتریکی کمک کرد که سایر رقبای خود را پشت سربگذارد.

این در حالی است که همه‌گیری ویروس کرونا، صنعت خودروسازی جهان را با چالش‌های بسیاری مواجه کرده است و اکثر شرکت‌های خودروسازی با کاهش فروش، و اختلال، یا وقفه در زنجیره تولید مواجه شده‌اند.

با افزایش پنج درصدی سهام تسلا در سال جدید میلادی، ارزش این شرکت خودروسازی الکتریکی از مرز ۷۰۰ میلیارد دلار گذشت. با این حال کارشناسان اقتصادی ‌پیش‌بینی می‌کنند که سال دشواری در انتظار تسلا است و این شرکت با توجه به افزایش مشتریان، باید خط تولید خود را گسترش دهد.

ایلان ماسک
ایلان ماسک

به نوشته رویترز، کارخانه جدید این شرکت در شهر شانگهای چین بخش بزرگی از بار تولید خودرو را بر دوش گرفته‌ است. کارخانه شانگهای تنها کارخانه تسلا در خارج از ایالت کالیفرنیا است که خودروی الکتریکی تولید می‌کند.

این‌ شرکت برای این که بتواند پاسخگوی نیاز متقاضیان باشد باید به سرعت کارخانه‌های جدیدش را در ایالت تگزاس و کشور آلمان افتتاح کند؛ اقدامی که بی‌تردید با هزینه‌های جانبی هنگفتی نیز همراه خواهد بود.

XS
SM
MD
LG