لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۴۳

تجارت پرسود با جان انسان‌ها در ایران؛ با توقف خط تولید پراید، قیمت این «ارابه مرگ» به ۱۰۰ میلیون رسید!


خودروی پراید به واسطه میزان بالای تصادف و مرگ و میر در ایران به «ارابه مرگ» مشهور شده است.
خودروی پراید به واسطه میزان بالای تصادف و مرگ و میر در ایران به «ارابه مرگ» مشهور شده است.

دو هفته پس از اعلام توقف خط تولید پراید در ایران، قیمت این خودرو در بازار روند افزایشی داشته و یکی از مدل‌های آن تا ۱۰۰ میلیون تومان هم به فروش می‌رسد. این درحالی است که حتی مقامات جمهوری اسلامی نیز اعتراف کرده‌اند خودروی پراید ضعیف‌ترین و پرخطرترین خودروی موجود در بازار ایران است.

سهم بالای پراید در تصادفات جاده‌ای ایران تا جایی است که به آن لقب «ارابه مرگ» داده‌اند.

پراید بنا بود به عنوان یک خودروی تولید داخل و ارزان جایگزین پیکان شود، اما این تولید خودروسازی سایپا در بازار انحصاری خودروی ایران توانست تا بیش از ۹۰ میلیون تومان به فروش برسد.

با وجود موارد متعدد اذعان مقامات انتظامی و ایمنی ایران مبنی بر خطرساز و غیرایمن بودن پراید، چندین خودروساز خارجی مدعی شده‌اند که قصد تولید خودرویی با کیفیت و ارزان‌تر از پراید در داخل ایران را داشته‌اند، اما از این کار جلوگیری شده تا بازار پرسود و انحصاری پراید خدشه‌دار نشود.

ایالات متحده بارها سوءمدیریت، فساد مالی نهادینه، و غارت دارایی‌های خدادادی ایران توسط وابستگان رژیم حاکم بر این کشور را محکوم کرده و آنها را از جمله عوامل اصلی مشکلات اقتصادی و مالی ایران و وضعیت نابسامان معیشتی و رفاهی مردم آن کشور دانسته است. از جمله چندی پیش مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، در چند توئیت درباره مقام‌های جمهوری اسلامی گفته بود که آنها به جای کمک به مردم درگیر فساد شده‌اند.

XS
SM
MD
LG