لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۳۲

مقام ارشد وزارت نفت ایران می‌گوید مصرف بنزین در تیر ماه رکورد تازه‌ای ثبت کرد


آرشیو
آرشیو

مدیر عامل شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران می گوید میزان مصرف بنزین در ایران «با وجود اعمال محدودیت های کرونایی» در تیر ماه رکورد زد و از « ۱۰۷ میلیون لیتر فراتر رفت.»

خبرگزاری جمهوری اسلامی، ایرنا، روز دوشنبه ۱۱ مرداد به نقل از کرامت ویس‌ کرمی نوشت : «در مدت مشابه سال گذشته مصرف بنزین به علت کاهش ترددها به طرز چشمگیری» کاهش یافت.

این مقام وزارت نفت ایران دلایل افزایش مصرف بنزین را توضیح نداده است. در بیش از دو دهه گذشته، دولت‌های مختلف در ایران ادعا کرده‌اند که دلیل بالا بودن مصرف بنزین در ایران، پایین بودن قیمت این محصول در مقایسه با کشورهای دیگر به ویژه کشورهای حاشیه خلیج فارس است. حال آنکه درآمد سرانه ایرانیان در مقایسه با ساکنان این گونه کشورها پایین‌تر است.

کیفیت پایین خودروها و بنزین در ایران همچنین رابطه مستقیمی با آلودگی در شهرهای بزرگ این کشور دارد.

راه حل دولت‌ها در ایران برای کاهش مصرف بنزین، معمولا افزایش قیمت این کالا، سهمیه بندی و ارایه آن به مصرف کنندگان با قیمت‌های مختلف است.

این گونه اقدام ها معمولا تبعات مختلفی به همراه داشته است. از جمله در آبان ۹۸ که دولت ایران بدون اعلام قبلی تصمیم گرفت قیمت بنزین معمولی غیرسهمیه‌ای یا آزاد را به هر لیتر ۳ هزار تومان افزایش دهد. این تصمیم، اعتراضات مردم در بسیاری از شهرهای ایران از جمله مشهد، خوزستان، اهواز، خرمشهر، بهبهان را در پی داشت. حکومت ایران برای مقابله با این اعتراض ها به زور و استفاده از نیروهای امنیتی و نظامی متوسل شد که در نهایت و بنابر گزارش ها به کشته شدن دستکم ۱۵۰۰ نفر از معترضان انجامید.

XS
SM
MD
LG