لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۰۲

تداوم سقوط شاخص بورس تهران؛ یک چهارم ارزش بورس تهران پس از رشد حبابی از بین رفت


ششمین رکورد بورس تهران در ششمین ماه سال
ششمین رکورد بورس تهران در ششمین ماه سال

همزمان با کاهش بی‌سابقه ارزش پول ملی و گرانی دلار در ایران، شاخص بورس تهران نیز بار دیگر با افت شدید روبرو شد. در ادامه سقوط ارزش بورس تهران، شاخص کل بورس روز دوشنبه ۳۱شهریور با سقوط ۵۷ هزار واحدی به رقم یک میلیون و ۵۹۵ هزار واحد رسید.

شاخص بورس تهران در پی ماه‌ها رشد غیرعادی و عجیب و در حالی که حکومت شهروندان را به سرمایه‌گذاری در آن تشویق و ترغیب کرده بود، از شهریور امسال با روند کاهشی شدیدی رو‌به‌رو شد. ادامه این روند کاهشی سبب شد که بورس تهران تا روز دوشنبه حدود یک چهارم ارزش خود را از دست بدهد.

به این ترتیب،‌ سرمایه گذاران خُرد که در دوران رشد حبابی سه ماهه اول امسال در پی تبلیغات گسترده حکومتی سرمایه‌های اندک خود را وارد بورس کرده بودند، بار دیگر متضرر شدند.

این در حالی است که کارشناسان و فعالان اقتصادی هشدار داده بودند رونق بی‌سابقه بورس ایران در ابتدای سال ۱۳۹۹ مطابق با واقعیت‌های اقتصادی نیست و رشد حبابی آن موجب افزایش تورم و نرخ ارز خواهد شد.

در این میان، دستکاری بازار توسط حکومت، مایه نگرانی جدی بسیاری از کارشناسان این حوزه شد. حتی بنا بر گزارش‌های منتشره، برخی افراد در نتیجه تبلیغات گسترده حکومت، «واحد مسکونی» و خودروی‌‌شان را فروختند و حتی قرض کردند تا وارد بازار سرمایه شوند. اما اکنون، با ترکیدن حباب بازار بورس، این افراد نیز به صف بلند مال‌باختگان متضرر از سیاست‌های شکست‌خورده و پرسش‌برانگیز اقتصادی رژیم در چهار دهه گذشته پیوسته‌اند.

ریال، واحد پول ملی ایران، به پایین‌ترین نرخ برابری تاریخ خود در مقابل دلار آمریکا رسیده و استیو هانكى، اقتصاددان آمریکایی دانشگاه جانز هاپکینز، هفته پیش هشدار داد نرخ تورم واقعی ایران به ۱۱۳درصد رسیده است.

بحران اقتصادی در ایران که در نتیجه دهه‌ها سوءمدیریت و فساد گسترده در تمامی لایه‌های حکومتی جمهوری اسلامی به وجود آمده و به دردی مزمن تبدیل شده بود، در پی فشار حداکثری ایالات متحده بر جمهوری اسلامی با هدف تغییر رفتار رژیم، بالا گرفت و با شدت بیشتری ادامه پیدا کرد. پرزیدنت ترامپ در روزهای گذشته با اشاره به این که او آمریکا را از توافق فاجعه بار با ایران خارج کرد، گفت که اقتصاد ایران در پی فشارهای دولت او رو به فروپاشی است.

XS
SM
MD
LG