لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۳۸

با وجود گرانی خودروی ایرانی در بازار؛ زیان صنعت خودروسازی ایران به رقم سرسام‌آور ۸۰ هزار میلیارد تومان رسید


خط تولید کارخانه سایپا
خط تولید کارخانه سایپا

در حالی که انتقادها از رژیم حاکم بر ایران به دلیل رویکرد منفعلانه در برابر بحران گسترده اقتصادی و مشکلات مالی مردم ادامه دارد و رکود در بخش‌های مختلف موجب بیکاری و عقب افتادن مطالبات کارگران و کارکنان شده است، گزارش‌ها حاکی از آن است که زیان‌دهی بخش خودروسازی ایران ادامه دارد و به رقم ۸۰ هزار میلیارد تومان رسیده است.

آرش محبی نژاد، دبیر انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه‌سازان خودرو، روز دوشنبه ۷ مهر در یک نشست خبری گفت که جمع زیان انباشته کل مجموعه صنعت خودروسازی و قطعه سازی به دلیل قیمت‌گذاری دستوری خودرو به بیش از ۸۰ هزار میلیارد تومان رسیده است.

زیان نجومی مجموعه خودروسازی، به ویژه دو خودروساز بزرگ ایران، سایپا و ایران خودرو، در حالی است که این دو خودروساز در بازاری بدون رقیب قیمت‌های خود را چند بار در سال بالا می‌برند و با هر نوسان بازار، قیمت جدیدی ارایه می‌دهند.

در ماه‌های اخیر محصولات ایران خودرو و سایپا با افزایش قیمت چند باره روبرو شد. برای نمونه قیمت پراید «سایپا ۱۳۱» در بازار آزاد از اردیبهشت امسال تا ۵ شهریور به حدود ۹۱ میلیون تومان رسید. روند افزایش قیمت این خودرو تا مهر ماه نیز ادامه یافت و به ۱۱۵ میلیون تومان رسید. حتی روز سه‌شنبه ۵ مهر گزارش‌ها حاکی از اعلام قیمت ۱۳۵ میلیون تومانی برای برخی از مدل‌های پراید بود. پژو ۲۰۰۸ نیز در این موج افزایش قیمت اولین خودروی میلیاردی مونتاژ داخل شده و قیمت مدل ۹۹ آن به یک میلیارد و ۱۴۵ میلیون تومان رسیده است.

آمریکا می‌گوید که جمهوری اسلامی ثروت کشور خود را به جای مردم، صرف حمایت از گروه های تروریستی و بی ثبات سازی در خاورمیانه می‌کند.

ایالات متحده همچنین بارها فساد مالی نهادینه و غارت دارایی‌های خدادادی ایران توسط وابستگان رژیم حاکم بر این کشور را محکوم کرده و آنها را از جمله عوامل اصلی مشکلات اقتصادی و مالی ایران دانسته است. از جمله چندی پیش مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، در چند توئیت درباره مقام‌های جمهوری اسلامی گفته بود که آنها به جای کمک به مردم درگیر فساد شده‌اند.

وضعیت بازار خودرو موجب انتقادات بسیاری در داخل کشور شد و منتقدان، مدیران خودروسازی را به سوءاستفاده از نبود رقیب در بازار داخلی و فروش خودروهای خود به قیمت دلخواه متهم کردند. خودروسازان داخلی ایران در حالی قیمت های خود را ماهانه بالا می برند که طبق قوانین داخلی ایران خودروسازان خارجی امکان عرضه محصولات خود با قیمت جهانی را ندارند.

علاوه بر این، افزایش بی‌رویه قیمت‌ خودرو در حالی است که نهادهای نظارتی بسیاری از این محصولات را بی‌کیفیت و فاقد ایمنی کافی برای سرنشینان می‌دانند. در واقع خودروسازان داخلی ایران که شرکت‌های شبه‌خصوصی محسوب می‌شوند، بدون افزایش کیفیت و آپشن‌های جدید قیمت‌ها را بالا برده‌اند.

با این حال، در هفته‌های گذشته طبق صورت‌های مالی ارائه شده به بورس مشخص شد که ایرانخودرو، سایپا، و پارس خودرو امسال را نیز چون سال گذشته با زیان به پایان خواهند برد. در واقع در بازاری که هیچ رقیب خارجی حضور ندارد و تولیدات همین چند خودروساز داخلی نیز بدون وقفه به فروش می‌رسد، این خودروسازان برای دومین سال پیاپی ضرر می‌دهند؛ آن هم در شرایطی که قیمت خودروها طی کمتر از ده سال گذشته تقریبا چهار برابر شده است.

با این وجود به رغم وخیم‌تر شدن روزافزون بحران‌های اقتصادی در ایران و افزایش تورم و بیکاری، رژیم جمهوری اسلامی همچنان به حمایت از دولت سوریه و نیز از گروه‌های ستیزه‌جو و شبه‌نظامیان نیابتی خود در لبنان، عراق، و یمن ادامه می‌دهد.

XS
SM
MD
LG