لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۵۷

تاثیر منفی مبارزه با عواقب شیوع کووید-۱۹ در رشد اقتصاد جهان؛‌ پیش‌بینی صندوق بین‌المللی پول


صندوق بین‌المللی پول
صندوق بین‌المللی پول

صندوق بین‌المللی پول روز چهارشنبه با تغییر پیش‌بینی‌های اقتصادی خود، هشدار داد که در حالی که دولت‌ها برای مقابله با عواقب شیوع ویروس کرونا مبارزه می‌‌کنند، سطح تولید جهانی پائین‌تر خواهد رفت و خزانه‌ها با مشکلات مالی عمیق‌تری روبرو خواهند شد.

بنا به گزارش رسانه‌های مالی، از جمله خبرگزاری «سی ان بی سی»، برای تولید ناخالص داخلی جهان در سال ۲۰۲۰، صندوق بین‌المللی پول رشدی منفی معادل ۴.۹ درصد پیش‌بینی کرد که به مراتب از منفی‌ ۳ درصد پیش‌بینی قبلی که در ماه آوریل عرضه شد،‌ پائین‌تر است.

صندوق بین‌المللی پول در سند «چشم‌انداز اقتصاد جهانی» که روز چهارشنبه به‌روز شده، می‌نویسد: «در شش‌ماه اول سال جاری، همه‌گیری کووید-۱۹ تاثیری منفی‌تر از آن چه انتظار می‌رفت بر فعالیت اقتصادی گذاشته و احیای اقتصادها، تدریجی‌تر از آن چه قبلا پیش‌بینی شده، خواهد بود.»

صندوق بین‌المللی پول همچنین پیش‌بینی خود برای تولید ناخالص داخلی جهان در سال ۲۰۲۱ را هم از ۵.۸ درصد به ۵.۴ درصد کاهش داد. انبساط اقتصادی سال آینده، بازتاب سطح پائین‌تر فعالیت‌های اقتصادی در سال جاری است.

کارشناسان صندوق بین‌المللی پول یادآور شدند که پیش‌بینی می‌کنند فاصله‌گیری اجتماعی به مدتی طولانی‌تر ادامه پیدا کند که این امر مدت زمان کاهش فعالیت‌های اقتصادی را طولانی‌تر می‌کند.

XS
SM
MD
LG