لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۴۰

شرکت «فیسکر» سهامی عام می‌شود؛ تلاش برای عرضه ماشین شاسی‌بلند برقی «اوشِن»


خودروی برقی شاسی بلند اوشن
خودروی برقی شاسی بلند اوشن

شرکت خودروی برقی «فیسکر» که رقیب بالقوه «تسلا» است، به زودی سهامی عام می‌شود.

به گزارش سایت شبکه خبری «سی‌ان‌ان»، شرکت «فیسکر» با امضای قرادادی به ارزش حدود دو میلیارد و نهصد میلیون دلار، با شرکت «دریافت انرژی اسپارتان» ادغام خواهد شد و به شرایط نامناسب مالی خود سر و سامان خواهد داد.

شرکت «دریافت انرژی اسپارتان» یکی از زیرمجموعه‌های شرکت سهامی خاص «مدیریت جهانی آپولو» است و این قرارداد با حمایت این گروه مالی انجام می‌شود.

انتظار می رود این ادغام تا سه ماهه چهارم‌ سال میلادی جاری نهایی شود.

با انجام این توافق، شرکت فیسکر قادر خواهد بود تا خودروهای برقی شاسی‌بلند «اوشِن» خود را به بازار عرضه کند.

رونمایی از این خودرو اوایل امسال در نمایشگاه محصولات مصرفی الکترونیکی با واکنش های مناسبی همراه بود؛ ولی فیسکر سرمایه لازم برای تولید انبوه «اوشن» را نداشت.

به این‌ ترتیب خودروی برقی شاسی بلند اوشن که با گزینه های دیجیتالی، رایانه ای و رفاهی متنوعی همراه است، تا اواخر سال ۲۰۲۲ ‌با قیمت حدود ۴۰ هزار دلار برای فروش عرضه میشود.

هنریک فیسکر، این شرکت خودروسازی را در سال ۲۰۰۷ در کالیفرنیا تأسیس کرد و با تولید مدل لوکس و تجملی «کارما» به شهرت زیادی رسید.

او به دلیل مشکلات مالی، این شرکت را در سال ۲۰۱۴ به یک گروه چینی فروخت که در حال حاضر با نام شرکت خودروسازی «کارما» فعالیت می کند.

هنریک فیسکر در سال ۲۰۱۷ کمپانی دیگری را با نام «فیسکر» راه اندازی کرد و با طراحی مدل «اوشن»، موفق به جلب نظر سرمایه گذاران جدید شد.

هنریک فیسکر
هنریک فیسکر

هنریک فیسکر امضای قرارداد جدید را موفقیت بزرگی برای این شرکت توصیف کرد و گفت که این کار مسیر را برای تولید انبوه خودروهای برقی فیسکر هموار می کند.

پس از انتشار خبر امضای این توافق، ارزش سهام شرکت «دریافت انرژی اسپارتان»، که شریک فیسکر است، در بازار بورس حدود ۱۰ درصد افزایش یافت.

شرکت تولید خودروهای برقی فیسکر رقیب اصلی شرکت تسلا است و‌ به عقیده کارشناسان بخشی از مشتریان ایلان ماسک را جذب خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG