لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۴۱

برای نخستین بار، یک زن به عنوان مدیرعامل یکی‌ از بزرگترین بانک‌های آمریکا برگزیده شد


جین فریژر، مدیرعامل آینده سیتی‌گروپ
جین فریژر، مدیرعامل آینده سیتی‌گروپ

شرکت خدمات مالی و بانکی «گروه سیتی» یا «سیتی‌گروپ» (به انگلیسی: CitiGroup) با گزینش یک زن به عنوان مدیرعامل خود تاریخ‌ساز شد.

به گزارش سی‌ان‌ان، این گروه خانم جِین فریژر را به عنوان مدیر عامل بعدی خود انتخاب کرد. به این ترتیب او نخستین زنی است که یکی از بانک‌های بزرگ آمریکا را هدایت خواهد کرد.

جین فریژر که در حال حاضر رئیس سیتی است و هدایت بانک جهانی مصرف‌کننده این گروه را نیز بر عهده دارد، از ماه فوریه آینده جانشین مایکل کوربات می‌شود. کوربات پس از ۳۷ سال خدمت در این بانک بازنشسته خواهد شد.

مایکل کوربات
مایکل کوربات

در حالی که مایکل کوربات در دوران مدیریت خود، نقش مهمی در ثبات اقتصادی سیتی پس از بحران مالی بزرگ دهه ۲۰۱۰ داشت، جین فریژر در شرایطی رهبری یکی از بانک‌های بزرگ آمریکا را بر عهده می‌گیرد که آینده اقتصادی کشور نامشخص است.

در ماه‌های اخیر و با توجه به شرایط اقتصادی کنونی، حتی بانک‌های بزرگ آمریکا نیز از کاهش درآمدها و سود خود خبر داده‌اند.

هرچند که کارشناسان در مجموع آینده اقتصادی آمریکا را روشن ارزیابی می‌کنند، ولی بدون شک جین فریژر برای تغییر شرایط کنونی و بازگشت به دوران طلایی گروه سیتی مسیر دشواری در پیش دارد.

جین فریژر، با ۱۶ سال سابقه کار در این‌ بانک، از اعضای باتجربه و «کهنه‌کار» گروه سیتی محسوب می‌شود که از احترام زیادی برخوردار است.

او پس از خدمت در سمت‌های مختلف، در ماه اکتبر گذشته به ریاست (پرزیدنت) گروه سیتی برگزیده شد و یکی از گزینه‌های جدی مدیرعاملی به شمار می‌رفت.

جین فریژر، یک آمریکایی اسکاتلندی‌تبار است که در شهر «سنت اندروز» اسکاتلند متولد شد ‌و ۵۳ سال دارد.

جین فریژر
جین فریژر

او در «کالج گیرتون»، و دانشگاه‌های «کمبریج»، و «هاروارد» تحصیل کرد و پیش از پیوستن به گروه سیتی در سال ۲۰۰۴، به مدت ده سال در شرکت مشاور مدیریتی «مک‌اینزی و کمپانی» در آمریکا شاغل بود.

جین فریژر در سال‌های ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ از سوی نشریه «فورچون» به عنوان یکی از قدرتمندترین زنان عرصه بیزینس «تجارت» برگزیده شد و صاحب ۲ فرزند است.

به این ترتیب نام جین فریژر نیز به فهرست زنان موفق شاغل در سمت‌های ارشد مدیریتی گروه سیتی افزوده می‌شود.

او پس از اعلام این خبر، با انتشار پیامی، ضمن سپاسگزاری از حسن توجه و تصمیم هیأت مدیره، از رهبری و حمایت مایکل کوربات نیز قدردانی کرد.

گزینش جین فریژر به عنوان مدیرعامل جدید گروه سیتی به دنبال افزایش حضور مدیران زن در شرکت‌های تجاری موسوم «فورچون‌ ۵۰۰» (به انگلیسی: Fortune 500) صورت می‌گیرد که رویداد مهمی‌ محسوب می‌شود.

«فورچون ۵۰۰» فهرستی از پانصد شرکت تجاری و سازمان اقتصادی برتر آمریکا است که براساس میزان درآمد و بیلان‌مالی خود طبقه بندی می‌شوند.

جین فرژر سی و نهمین زنی است که برای خدمت در رده‌های ارشد مدیریتی این شرکت‌ها، که اکثریت آنها را مردان سفیدپوست تشکیل می‌دهند، برگزیده می‌شود.

ماه گذشته، لیندا رندل سی و هشتمین زنی بود که به عنوان مدیر اجرایی «کلوراکس»، یکی از شرکت‌های «فورچون ۵۰۰» برگزیده شد.

در حال حاضر زنان نزدیک به ۸ درصد سمت‌های ارشد مدیریتی این شرکت‌ها را در اختیار دارند، و حضور آنها به تدریج در حال افزایش است.

کاترین گراهام، مدیر اجرایی «واشنگتن پست»، نخستین زنی است که ۴۸ سال پیش وارد این فهرست شد و به موفقیتی تاریخی دست یافت.

کاترین گراهام
کاترین گراهام

امسال زنان شاهد حضور زنان بیشتری در این سمت‌ها بودیم، ولی همزمان تعداد دیگری به دلایل مختلفی از پست‌های خود کنار رفتند و به همین دلیل تعداد این مدیران فقط ۳۹ نفر است.

XS
SM
MD
LG