لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۴۰

قیمت بیت‌کوین به زیر ۳۰هزار دلار رسید


بیت‌کوین
بیت‌کوین

در ادامه اقدامات گسترده چین علیه رمزارزها، این کشور از بانک‌ها و بسترهای پرداخت خواسته‌ است تا پشتیبانی از معاملاتی که با ارز دیجیتالی انجام می‌شود را متوقف کنند.

به گزارش سرویس جهانی «بی‌بی‌سی»، این اقدام به دنبال دستور روز جمعه مبنی بر توقف عملیات استخراج بین‌کوین در استان سیچوان صورت گرفت.

به دنبال این تحولات، قیمت بیت‌کوین دوشنبه ده درصد سقوط کرد، و سه شنبه باز هم کاهش یافت و به زیر ۳۰ هزار دلار نیز رسید.

ارزش این رمزارز در ماه آوریل به بیشترین میزان خود رسید و حدود ۶۳ هزار دلار بود، ولی از آن هنگام تاکنون تقریبا پنجاه درصد کاهش یافته است.

بانک مرکزی چین یا «پی‌بی‌او‌سی» (بانک خلق چین) روز دوشنبه گفت که اخیرا چندین بانک و شرکت مالی بزرگ را احضار کرده است تا از آنها بخواهد اقدامات سختگیرانه‌تری در مورد تجارت با رمزارزها انجام دهند.

این بانک در بیانیه خود می‌گوید، از بانک‌ها خواسته است که محصولات یا خدماتی مانند تجارت، ترخیص، و تسویه حساب مالی با رمزارزها را به مشتریان ارائه نکنند.

بانک کشاورزی چین که سومین وام‌دهنده بزرگ این کشور از نظر میزان دارایی محسوب می‌شود، با توجه به توصیه بانک مرکزی چین می‌گوید که با نظارت بیشتر روی مشتریان و با احتیاط کامل تلاش می‌کند با فعالیت‌های غیرقانونی مربوط به استخراج و معاملات رمزارزها مقابله کند.

بانک پس‌انداز پستی چین‌ نیز اعلام کرد که هیچ گونه معامله با رمزارزها را تسهیل نخواهد کرد.

نتایج تحقیقات دانشگاه کمبریج نشان می‌دهد که چین سال گذشته حدود ۶۵ درصد از تولید جهانی بیت‌کوین را به خود اختصاص داده است، و استان سیچوان دومین‌ تولید کننده بزرگ بیت‌کوین محسوب می‌شود.

ماه گذشته، چین اعلام کرد که به عنوان بخشی از کارزاری برای کنترل ریسک‌های مالی، با استخراج و معاملات تجاری رمزارزها مقابله خواهد کرد.

برخی از کارشناسان اقتصادی درباره سقوط بیشتر ارزش بیت‌کوین در هفته‌های آینده هشدار داده‌اند.

ارزش سایر رمزارزها نیز به دلیل نگرانی سرمایه‌گذاران از احتمال تصویب مقررات سختگیرانه‌ای برای تنظیم ارزهای دیجیتالی در جهان، سقوط کرده است.

XS
SM
MD
LG