لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۱۸

رئیس جمهوری السالوادور قصد دارد استفاده از بیت‌کوین را در این کشور قانونی کند


نجیب ابوکیله
نجیب ابوکیله

نجیب ابوکیله رئیس جمهوری السالوادور قصد دارد تا استفاده از رمزارز «بیت‌کوین» را ‌در این‌ کشور قانونی کند.

به گزارش سرویس جهانی «بی‌بی‌سی»، در صورت تصویب این طرح توسط کنگره، السالوادور نخستین کشور آمریکای مرکزی خواهد بود که رمرزارز را به رسمیت خواهد شناخت.

در این‌ صورت، علاوه بر واحد پول ملی السالوادور، و دلار آمریکا، بیت‌کوین سومین واحد پولی خواهد بود که در این‌کشور استفاده خواهد شد.

به گفته نجیب ابوکیله، شهروندان السالوادور که در خارج از کشور هستند، از طریق بیت‌کوین قادر خواهند بود تا با سهولت بیشتری به داخل کشور پول ارسال کنند.

او در یک کنفرانس بیت‌کوین در ایالت فلوریدا گفت که استفاده از بیت‌کوین در کوتاه مدت باعث اشتغال‌زایی، و کمک به تأمین مالی هزاران نفری می‌شود که خارج از نظام رسمی اقتصادی کشور هستند.

رئیس جمهوری السالوادور قصد دارد تا لایحه پیشنهادی خود را هفته آینده به کنگره این کشور ارائه دهد.

او یادآور شد که در صورت تصویب این لایحه و قانونی شدن استفاده از بیت‌کوین، ارائه خدمات مالی برای ۷۰ درصد از شهروندان این کشور که حساب بانکی ندارند، امکان‌پذیر خواهد بود.

نجیب ابوکیله
نجیب ابوکیله

اقتصاد السالوادور تا حد زیادی به حواله یا پول‌ ارسالی از خارج کشور متکی است که توسط شهروندانی که ساکن کشورهای دیگری هستند، فرستاده می‌شود. این رقم، حدود ۲۰ درصد تولید ناخالص ملی السالوادور را تشکیل می‌دهد.

بر اساس آمار موجود، بیش از دو‌ میلیون شهروند السالوادور در خارج از کشور زندگی می‌کنند که اکثر آنها همچنان با سرزمین خود در ارتباط هستند، و سالانه بیش از چهار میلیارد دلار به این کشور پول می‌فرستند.

این‌ انتقال پول با دشواری‌های زیاد، و مخارج اضافی به عنوان کارمزد همراه است، و در برخی از موارد فرآیندی طولانی دارد.

به گفته نجیب ابوکیله، استفاده از بیت‌کوین، تأثیرات مثبتی بر زندگی میلیونها نفر خواهد گذاشت، ولی توضیح بیشتری در این‌ زمینه نداد.

بیت‌کوین یک رمزارز یا پول مجازی است که در سالهای اخیر نوسات زیادی داشته است.

XS
SM
MD
LG