لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۵۰

آمازون ۲ میلیارد دلار در صنعت انرژی پاک سرمایه‌گذاری می‌کند


جف بزوس، بنیانگذار آمازون - عکس آرشیوی
جف بزوس، بنیانگذار آمازون - عکس آرشیوی

شرکت آمازون اعلام کرد که به یک صندوق داخلی مبلغی معادل ۲ میلیارد دلار را برای سرمایه‌گذاری‌های خطرپذیر جهت به راه انداختن طرح‌های انرژی پاک، اختصاص داده است تا به این ترتیب از تاثیر تغییرات اقلیمی بکاهد.

خبرگزاری «داو جونز» می‌نویسد یک هدف از این اقدام، واکنش به انتقادهایی است که به کارنامه محیط زیستی این غول تکنولوژی وارد شده است.

صندوق جدید شرکت آمازون، که «صندوق تعهد اقلیمی» نام خواهد گرفت، قرار است در شرکت‌های فعال در رشته‌های گوناگون، از تولید صنعتی گرفته تا تولید نیرو و باتری سازی، حمل و نقل و صنایع غذایی و کشاورزی، سرمایه بگذارد. هدف از این اقدام این است که به آمازون و شرکت‌های دیگر کمک کند که تا سال ۲۰۴۰ تولید گازهای کربنی را به صفر برسانند.

جف بزوس، بنیانگذار و مدیرعامل آمازون، در بیانیه‌ای گفت که شرکت‌ها در هر کجای دنیا، در هر اندازه و هر مرحله از توسعه، از شرکت‌های نوپای قبل از تولید محصول گرفته تا شرکت‌های تثبیت‌شده، برای سرمایه‌گذاری در نظر گرفته خواهند شد و هر سرمایه‌گذاری، از نظر قابلیت آن برای سرعت بخشیدن به هدف به صفر رساندن تصاعد کربن و حفظ کره زمین برای نسل‌های بعد، سنجیده خواهد شد.

«داو جونز» می‌نویسد شرکت آمازون و بسیاری دیگر از شرکت‌ها در نظر دارند از طریق کاهش استفاده از سوخت‌های فسیلی، و همچنین از طریق سرمایه‌گذاری در پروژه‌هایی مثل جنگلکاری، از تاثیرهای منفی عملیات خود بر محیط زیست بکاهند.

بنا به گزارش رسانه‌های مالی، از جمله «فاکس بیزنس نیوز» بعد از انتشار بیانیه شرکت آمازون، ارزش سهام آن ۱.۵۹ درصد در بازار بورس نیویورک بالا رفت، و به ۲ هزار و ۷۵۷ دلار رسید.

در سرمایه‌گذاری از نوع خطرپذیر،‌یا «ونچر»، سرمایه‌گذار با قبول خطر باخت بزرگ، به راه انداختن کسب‌وکار برای مخترعان و کارآفرینان جسور کمک می‌کند، و در عوض، سهم بیشتری از موفقیت احتمالی کسب‌وکار به دست می‌آورد.

XS
SM
MD
LG