لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۲۸

دره مرگ در کالیفرنیا رکورد گرمترین نقطه روی زمین در صد سال گذشته را شکست


«دره مرگ» کالیفرنیا. مردی با بطری آب یخ زده بر روی سر در کنار دماسنج - ۱۶ اوت ۲۰۲۰
«دره مرگ» کالیفرنیا. مردی با بطری آب یخ زده بر روی سر در کنار دماسنج - ۱۶ اوت ۲۰۲۰

بخش انگلیسی صدای آمریکا - یکی از گرم ترین دمای هوا در کره زمین در حد اقل یک قرن گذشته بعد از ظهر یکشنبه ۲۶ مرداد در منطقه موسوم به «دره مرگ» در بیابان «موهاوی» کالیفرنیا ثبت شد.

سرویس هواشناسی ملی ایالات متحده در ساعت ۳:۴۱ دقیقه بعد از ظهر یکشنبه با استفاده از یک سیستم مشاهده خودکار، دمای هوای «فرنس کریک»، که یک منطقه مسکونی با جمعیت پراکنده است، را ۵۴.۴ درجه سانتیگراد گزارش داد.

ثبت دمای بسیار بالا در اقصی نقاط کره زمین و حتی در مناطقی که در تاریخ بی سابقه بوده، به خاطر تغییرات اقلیمی، به یک رویداد تکراری تبدیل شده است.

گرمای روز یکشنبه در این منطقه، با تنها ۷ درصد رطوبت هوا، گرمای خشکی بود؛ ولی دنیل برک، که در دفتر لاس وگاس سرویس هواشناسی ملی ایالات متحده کار می‌کند، گفت با این حال احساس داغی می‌کرد.

او روز دوشنبه گفت، پیش بینی می شود که یک موج گرما، بیشتر مناطق غربی آمریکا را در تمام هفته فرا گیرد.

آقای برک در یک مصاحبه تلفنی گفت: «دقیقا مثل این می‌ماند که داخل یک کوره باشید. امروز هم از آن روزها است که شاید بار دیگر هوا به ۱۳۰ درجه فارنهایت (۵۴.۴ درجه سانتیگراد) برسد.»

گردشگران در حال گرفتن عکس سلفی در مقابل دماسنج - فرنس کریک در دث ولی کالیفرنیا - دوشنبه ۱۷ اوت
​
گردشگران در حال گرفتن عکس سلفی در مقابل دماسنج - فرنس کریک در دث ولی کالیفرنیا - دوشنبه ۱۷ اوت ​

گردشگران روز دوشنبه در کنار دماسنج، در حالی که مواظب بودند دستشان به سطوح فلزی داغ آن نخورد، از خود عکس می گرفتند.

آنهایی که در فرنس کریک - که در سال ۲۰۱۰ جمعیت آن تنها ۲۴ نفر ثبت شده بود - زندگی و کار می کنند، این رکورد را علامت خطر می دانند.

برندی استوارت، افسر اطلاعات عمومی پارک ملی «دره مرگ» که می تواند ایستگاه آب و هوایی «فرنس کریک» را از پنجره اش ببیند، گفت: «ما به طور روزانه و ماهانه شاهد شکسته شدن رکوردهای [دمای هوا] هستیم. دیدن شکسته شدن جدید رکوردهای پیشین، امری قابل ملاحظه است.»

مردی در حال درست کردن نیمرو روی آسفالت - دث ولی کالیفرنیا ۱۹ اوت ۲۰۲۰
مردی در حال درست کردن نیمرو روی آسفالت - دث ولی کالیفرنیا ۱۹ اوت ۲۰۲۰

بر اساس آمار سازمان جهانی هواشناسی، دمای هوا در ژوئیه سال ۱۹۱۳ در دره مرگ ۵۶.۷ درجه سانتیگراد ثبت شد و گفته می شود که دمای هوا در شهر کبیلی تونس در ژوئیه سال ۱۹۳۱ به ۵۵ درجه سانتیگراد رسید. اما تحقیقات اخیر کریستوفر برت، کارشناس آب و هوای غیرعادی، نشان می‌دهد که رکوردهای قدیمی هواشناسی شاید در نتیجه خطای ناظر به اشتباه قرائت شده باشند.

تغییرات آب و هوایی دمای هوا را به سطحی بی سابقه بالا برده است. در اروپا، در شمال اسپانیا در ماه ژوئیه رکورد دمای هوای محلی شکسته شد. در همین حال مزارع گندم در فرانسه از موج گرما آتش گرفت.

جنگل‌های سراسر سیبری در روسیه شاهد آتش‌سوزی بی سابقه هستند و یخ‌های دریایی قطب شمال در ماه ژوئیه در اثر ذوب شدن ناشی از دمای بالا به کم‌ترین حجم خود در تاریخ رسیده‌اند.

هتل اوئیسز در فرنس کریک، از کارمندان و مهمانان می خواهد که در بیرون برای جلوگیری از گرمازدگی کلاه بگذارند و بی وقفه آب بنوشند.

XS
SM
MD
LG