لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۳ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۰۰

چرا زنان همه‌گیری جهانی کرونا را بیش از مردان جدی می‌‌‌گیرند


مردم در خیابان اکسفورد لندن - ۲۴ ژوئیه ۲۰۲۰ (عکس از آرشیو)

مبارزه با همه‌گیری جهانی امری است که همکاری زیادی لازم دارد و این بدان معنا است که هر فرد باید برای محافظت از خود، عزیزان، و جامعه‌اش تغییر به وجود آورد.

اما به نظر می‌رسد که زنان نقش خود در اجرای این مسئولیت را بیشتر از مردان ایفا کرده‌اند.

سایت«هلث‌لاین» نتایج یک مطالعه‌ را منتشر کرده که در ژورنال آکادمی ملی علوم آمریکا منتشر شده و نشان می‌دهد زنان بیشتر از مردان همه‌گیری کووید۱۹ را جدی می‌گیرند، و بیشتر از دستور‌العمل‌ها و اقدامات لازم برای کاهش شیوع بیماری پیروی می‌کنند.

به گفته تیم پژوهشگران بین‌المللی، این رفتار ممکن است علت فرق مرگ و میر و طول عمر در مردان و زنان، و نیز مهار بهتر همه‌گیری در کشورهایی که توسط زنان رهبری می‌شود را نشان دهد.

دکتر وینچنزو گالاسو، استاد دانشکده علوم اجتماعی و سیاسی دانشگاه بُکانی ایتالیا و نویسنده این مطالعه، در یک بیانیه مطبوعاتی گفت: «بنابراین سیاست‌گذارانی که نحوه زندگی جدید را با توصیه به کاهش رفت و آمد، پوشیدن ماسک صورت، و سایر تغییرات رفتارهای ترویج می‌‌کنند، اگر می‌خواهند که مردان نیز نیز [این وضعیت] را بیشتر رعایت کنند، باید شیوه ارتباطاتی ویژه‌ای را که از نظر جنسیتی متمایز است، طراحی کنند.»

تفاوت‌های رفتاری

در این پژوهش بیش از ۲۱ هزار زن و مرد در استرالیا، اتریش، آلمان، فرانسه، ایتالیا، نیوزیلند، بریتانیا، و ایالات متحده مورد مطالعه قرار گرفتند.

نتایج این پژوهش نشان داد که زنان بیماری کووید۱۹ را بیشتر جدی می‌گیرند و بیشتر با مقرراتی که برای مبارزه با ویروس کرونا وضع می‌شود، موافقت می‌کنند.

یکی از بزرگترین تفاوت‌های میان زنان و مردان، رفتارهایی است که بیشتر از مردم محافظت می‌کند - مانند پوشاندن دهان و بینی با آرنج هنگام سرفه یا عطسه کردن - است که در زنان بیشتر مشاهده می‌شود.

پژوهش دیگری که نتایج آن نیز به تازگی منتشر شده است نشان می‌دهد که زنان به توصیه کارشناسان در رابطه با بیماری کووید۱۹ بیشتر گوش می‌‌دهند.

یک نظرسنجی از ۸۰۰ داوطلب نشان داد که زنان بیشتر از مردان در خانه می‌مانند، فاصله‌گیری اجتماعی یا فیزیکی را بهتر رعایت می‌کنند، و دستانشان را بیشتر می‌شویند.

یک نظرسنجی دیگر در شمال شرقی آمریکا نشان داد که ۵۵ درصد از زنان به طرز صحیح از ماسک صورت استفاده می کنند، در حالی که این شمار در مردان این منطقه ۳۸ درصد بود.

در یک نظرسنجی از ماه مه در آمریکا که در آن ۲۵۰۰ نفر شرکت کرده بودند، مشخص شد که مردان در آمریکا بیشتر از زنان از پوشیدن ماسک صورت خودداری می‌کنند.

دکتر ریچارد سایدمن، رئیس یک بیمه درمانی در شهرستان لس آنجلس، که یک سازمان دولتی تامین بیمه برای افراد کم درآمد است، به هلث‌لاین گفت، مردان می‌خواهند خودشان را قوی و سرسخت نشان دهند.

وی افزود: «مطالعات زیادی نشان داده است که مردان کمتر معاینات معمول و توصیه شده سالانه و دیگر رفتار‌های پیشگیرانه را دنبال می‌کنند. در کل زنان بیشتر در مقابل سلامتی خانواده خود را مسئول می‌دانند، در حالی که مردان تمایلی به صحبت کردن در این مورد ندارند.»

به گفته کارشناسان، پس از وقوع یک اتفاق یا حادثه در جامعه، زنان بیش از مردان تمایل دارند که به کودکان و افراد مسن کمک کنند و با دیگران راحت‌تر ارتباط برقرار می‌کنند و همین موجب تشکیل یک گروه و سیستم مراقبتی بین آنها می‌شود.

نرخ مرگ‌و‌میر ناشی از کووید۱۹ در مردها بیشتر است

شواهد نشان داده است که علایم کووید و نرخ مرگ و میر از این بیماری در مردان بیشتر از زنان است.

بنا به آمار مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری، تاکنون در آمریکا تعداد تلفات ناشی از این بیماری در مردان ۱۷ هزار تن بیشتر از زنان بوده است.

هر چند علت اصلی آن دقیقا معلوم نیست، ولی کارشناسان به چند عامل مختلف اشاره می‌کنند.

دکتر سایدمن می‌گوید: «نرخ ابتلاء مردان و زنان به کووید۱۹ برابر است. ولی مردها، در مقایسه با زن‌ها دیرتر به پزشک مراجعه می‌کنند.»

وی افزود: «مردها گیرنده‌های بیشتری برای این ویروس نسبت یه زن‌ها در بدن دارند. همینطور سیستم ایمنی مردان ضعیف‌تر از زنان است، در نتیجه بیماری در آنها بیشتر طول می کشد. ممکن است دلایل بیولوژی دیگری هم باشد.»

رساندن پیام به مردان

متقاعد کردن مردان چالش‌های بیشتری را به دنبال دارد، به ویژه وقتی فکر می‌کنند که پوشیدن ماسک از مردانگی آنها کاسته و یا آزادی انتخاب آنها را سلب می‌کند.

دکتر سایدمن می گوید: «باید شرایط هر فرد را در نظر گرفت. شاید اگر به مردان بگویید که ماسک زدن تنها برای محافظت از خودشان نیست، بلکه برای محافظت از خانواده‌هایشان است، مؤثرتر باشد. حتی سرسخت‌ترین مردها نیز این مسئله را درک خواهند کرد.»

دکتر سایدمن افزود ولی گاهی پیش می‌آید که از هیچ راهی نمی‌توان یک شخص را قانع کرد.

دکتر دبورا بایدل، مدیر عامل مرکز درمانی داشنگاه مرکزی فلوریدا، می‌گوید: «هر چه ما بیشتر با مردان در زندگی‌مان در مورد تجارب کووید۱۹، و تاثیرات آن بر روی خانواده‌هایشان، کار، و جامعه صحبت کنیم، بیشتر می‌توانیم این شکاف جنسیتی را کاهش دهیم.»

آسیب کووید۱۹

دکتر بایدل می گوید شمار مبتلایان و تعداد تلفات همچنان رو به افزایش است. او می‌گوید آگاه بودن از تاثیرات ویران‌گر کووید و رعایت اقدامات ایمنی مبتنی بر علم و داده‌های در دست بسیار مهم است. وی می‌گوید که باید این کار را «نه تنها برای خودمان، بلکه برای سلامت دوستان، خانواده، عزیزان، و بسیاری از افراد دیگر انجام دهیم.»

دکتر سایدمن یادآوری می‌کند که در حال حاضر مؤثرترین ابزار برای پیشگیری از شیوع و گسترش این بیماری خطرناک راه‌های زیر است:

  • استفاده از ماسک
  • فاصله‌گیری فیزیکی
  • توجه به پاکیزگی دست‌ها
  • تمیز کردن سطوحی که بیشتر در تماس هستند

دکتر سایدمن می‌گوید: «شکی نیست که [این رفتارها] مؤثر هستند. هر چه زودتر این کارها را رعایت کنیم و انجام دهیم، بهتر می‌توانیم همه‌گیری جهانی را مهار کنیم.»

XS
SM
MD
LG