لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۵۱

سازمان بهداشت جهانی: فعالیت فیزیکی می‌تواند سالانه جان نزدیک به پنج میلیون نفر را نجات دهد


بالابردن فعالیت فیزیکی و تمرینات ورزشی می تواند از ابتلا به بسیاری از بیماری‌ها پیشگیری کند (تصویر تزئینی)
بالابردن فعالیت فیزیکی و تمرینات ورزشی می تواند از ابتلا به بسیاری از بیماری‌ها پیشگیری کند (تصویر تزئینی)

بخش انگلیسی صدای آمریکا - سازمان بهداشت جهانی، آژانس بهداشتی سازمان ملل متحد، مردم را به تحرک برای سلامتی بیشتر تشویق می‌کند و می‌گوید فعالیت فیزیکی می‌تواند سالانه از مرگ نزدیک به پنج میلیون نفر در جهان چلوگیری کند.

آمار سازمان بهداشت جهانی نشان می دهد که ۲۵ درصد بزرگسالان و ۸۰ درصد نوجوانان فعالیت فیزیکی کافی ندارند و فعالیت فیزیکی زنان و دختران نسبت به مردان و پسران حتی کمتر است. این سازمان می‌گوید که این بی‌تحرکی هم به سلامت انسان و هم به سلامت اقتصاد جهان آسیب می‌رساند.

به گزارش سازمان بهداشت جهانی، فعالیت فیزیکی می‌تواند در پیشگیری از بسیاری از بیماری‌ها از جمله بیماری‌های قلبی عروقی، دیابت نوع ۲، و سرطان مؤثر باشد و روند زوال عقل را نیز کاهش دهد.

در این گزارش آمده است که بی‌تحرکی فیزیکی می‌تواند جوامع را در یک گودال اقتصادی فرو برد. هزینه جهانی مراقبت‌های بهداشتی حدود ۵۴ میلیارد دلار برآورد شده است. همچنین تخمین زده شده است که از دست دادن مولد خدماتی و بهره‌‌ از نیروی کار ۱۴ میلیارد دلار ضرر دیگر به بار بیاورد.

رودیگِر کرِچ، مدیر ترفیع سلامت سازمان بهداشت جهانی، می‌گوید هیچوقت برای شروع تحرک فیزیکی دیر نیست. به گفته آقای کرچ هر نوع فعالیت فیزیکی، از جمله پیاده‌وری، دوچرخه سواری، رقص، انجام کارهای منزل، و باغبانی می‌توانند تاثیر مضر نشستن طولانی‌مدت و کم‌تحرکی را جبران کنند.

در طول همه‌گیری کرونا و خانه‌نشینی تحرک بسیاری از مردم جهان کاهش یافته است. مرکز کنترل و پیشگیری بیمارای ایالات متحده آمریکا به چند فعالیت فیزیکی که می‌توان آنها را در خانه یا نزدیک به خانه انجام داد، اشاره می‌کند:

  • با فرزندان خود بازی‌هایی را انجام دهید که مستلزم بلند شدن از جا و تحرک باشد.
  • به مرتب کردن و تمیز کردن خانه برسید. جاروبرقی کشیدن خود یک فعالیت فیزیکی محسوب می‌شود.
  • از خانه بیرون بروید، چمن بزنید، باغلبانی کنید. پیاده‌روی و دوچرخه‌سواری کنید. فقط مطمئن باشید که فاصله امن را با دیگر همسایه‌های فعال خود رعایت کنید.
  • تماشا کردن تلویزیون را با فعالیت فیزیکی ترکیب کنید. برای مثال هنگام پخش آگهی‌ها از جای‌تان بلند شوید و حرکت‌هایی مانند پروانه، دراز و نشست، یا شنا انجام دهید.

XS
SM
MD
LG