لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۱۱

بازگشت حیوانات خانگی به کاخ سفید و اهمیت این سنت برای روسای جمهوری آمریکا


جو بایدن، رئیس جمهور منتخب آمریکا با سگش «میجر»
جو بایدن، رئیس جمهور منتخب آمریکا با سگش «میجر»

در پی آسیب‌دیدگی مچ پای جو بایدن، رئیس جمهوری منتخب آمریکا، هنگام بازی با سگش «میجر»، بار دیگر توجه‌ عمومی به حیوانات خانگی روسای جمهوری ایالات متحده جلب شده است.

تارنمای شبکه خبری «فاکس» به همین مناسبت با انتشار مقاله مفصلی به اهمیت داشتن حیوانات خانگی برای روسای جمهوری آمریکا پرداخته و این جنبه مهم از فرهنگ ایالات متحده را از زوایای گوناگون بررسی کرده است.

جو بایدن، که دو سگ «ژرمن شپرد» به نام‌های «مِیجِر» و «چَمپ» دارد، همچنین گفته است که قصد دارد گربه‌ای را نیز از پناهگاه حیوانات نجات داده و با خود به کاخ سفید ببرد.

به این ترتیب، پس از چهار سال وقفه بار دیگر پای حیوانات خانگی به کاخ سفید باز می‌شود. پرزیدنت دونالد ترامپ نخستین رئیس جمهوری آمریکا در ۱۵۰ سال اخیر است که در دوران اقامت خود در کاخ سفید سگ، گربه، یا حیوان خانگی دیگری نداشته است.

جنیفر پیکنز، نویسنده‌ای که سنت‌های کاخ سفید را مطالعه می‌کند، به شبکه خبری فاکس می‌گوید: «حیوانات خانگی نه تنها همدم رئیس جمهوری و خانواده‌اش هستند، بلکه در تلطیف چهره سیاسی و برجسته کردن وجهه انسانی شخصیت آنها نیز نقش دارند.»

دکتر جیل بایدن بانوی نخست منتخب آمریکا همراه با «میجر» و «چمپ»
دکتر جیل بایدن بانوی نخست منتخب آمریکا همراه با «میجر» و «چمپ»

تام وهالن، مورخ ریاست جمهوری در دانشگاه بوستون معتقد است که دیده شدن رئیس جمهور با سگ یا گربه، پیوند آنها با افکار عمومی را تقویت می‌کند.

تئودور روزولت، بیست و ششمین رئیس جمهوری آمریکا، یک سگ پاکوتاه نژاد «تریر» به نام «اسکیپ» داشت.

وارن جی. هاردینگ، بیست و نهمین رئیس جمهوری آمریکا «لدی بوی» را داشت که در جلسات حاضر بود و صندلی مخصوص خود را داشت.

فرانکلین دلانو روزولت نیز یک سگ نژاد «تریر» به نام «فالا» داشت که شبها روی صندلی مخصوصی در پایین تخت رئیس جمهوری می‌خوابید.

جورج هربرت واکر بوش، یک سگ اسپرینگر اسپانیل انگلیسی به نام «میلی» داشت که هم در کارتون «سیمپسون‌ها» و هم در کتابی پرفروش نوشته بانوی اول «باربارا بوش» نقش‌آفرینی کرد.

بعدها، هیلاری کلینتون نیز با الهام از باربارا بوش، قصه‌های سگ‌شان «بادی» و گربه‌شان «ساکس» را در کتابی منتشر کرد.

باراک اوباما نیز پس از پیروزی‌ در انتخابات ریاست جمهوری در سال ۲۰۰۸ به دخترانش گفت که قرار است سگی نیز با آنها به کاخ سفید بیاید. چند ماه بعد، «بو» که هدیه سناتور تد‌ کندی بود به خانواده اوباما پیوست و چند سال بعد نیز سگ دیگری به نام‌ «سانی» وارد کاخ سفید شد.

باراک اوباما
باراک اوباما

برخی از حیوانات خانگی مشهور خانواده اول آمریکا - از جمله گربه سیامی ایمی کارتر و کره اسب کارولین کندی که «ماکارونی» نام داشت - متعلق به فرزندان روسای جمهوری بودند.

خانواده کندی علاوه بر سگ و گربه، پرنده و خرگوش و همستر نیز داشتند.

نقل قول مشهوری از هری ترومن، سی و سومین رئیس جمهوری آمریکا، وجود دارد. او می‌گفت: «اگر می‌خواهید در واشنگتن دوستی داشته باشید، یک سگ بگیرید.» به نظر می‌رسد بسیاری از رؤسای جمهوری آمریکا به این توصیه عمل کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG