لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۵۶

آیا زدن دو ماسک صورت روی هم بهتر از تنها یک ماسک است؟ کارشناسان پاسخ می‌دهند


Cloth Face Masks
Cloth Face Masks

با افزایش شمار افرادی که این روزها برای کاهش شیوع ویروس کرونا از ماسک صورت استفاده می‌کنند، شاید متوجه شده باشید که برخی دو ماسک روی هم می‌زنند.

ولی آیا استفاده از دو ماسک بهتر از یکی است؟

بستگی دارد.

به گزارش تارنمای خبرهای بهداشتی و پزشکی «وب ام‌دی»، اگر شما موفق به تهیه ماسک «ان۹۵» یا ماسک‌های جراحی واقعی شدید (نه آنهایی که شبیه ماسک جراحی هستند و از فروشگاه‌ها می خرید)، تنها یک ماسک کافی است. این ماسک‌های مخصوص مراقبت‌های بهداشتی و پزشکی و از بافت مخصوص و خیلی فشرده ساخته شده‌اند که جلوی نفوذ ذرات ریز ویروس را می‌گیرند، در نتیجه نیازی به استفاده از دو لایه ماسک روی هم نیست.

ولی اگر از ماسک‌های پارچه‌ای ابتدایی استفاده می‌‌کنید، پوشیدن دو ماسک روی هم ممکن است جلوی عبور ذرات ریز ویروس را هنگام بازدم بیشتر بگیرد و همین طور شما را از استنشاق ویروس در هوای اطراف بهتر محافظت کند.

پژوهش‌های جدیدی که بر روی ماسک‌های معمولی و پارچه‌ای انجام شده است، نشان می‌دهد که دو لایه ماسک پارچه‌ای عملکرد بهتری از تنها یک لایه ماسک دارد.

پس آیا استفاده از دو ماسک روی هم شما را در مقابل ویروس کرونا بیشتر محافظت می‌کند؟ شواهد علمی در این باره هنوز در دست نیست؛ ولی در عیم حال استفاده از دو لایه ماسک به ویژه اگر در شرایطی هستید که ممکن است بیشتر در خطر باشید - برای مثال زندگی با فردی که به کووید۱۹ مبتلا است - ضرری ندارد.

هر چند با تمام این‌ها، حتی اگر دو ماسک پوشیده‌اید نگذارید حس کاذب ایمن بودن به شما دست دهد و فکر کنید که نیازی به رعایت دیگر اقدامات احتیاطی ندارید. هنوز لازم است که فاصله‌گیری اجتماعی را رعایت کنید و دستان خود را مرتب بشویید.

همچنین، مهم نیست که ماسک شما چند لایه دارد، مطمئن شوید که اندازه صورت‌تان است و بدون شکاف از کنارها و بالا و پایین روی صورتتان قرار گرفته است. شکاف اطراف ماسک می تواند موجب خارج شدن میکروب ها هنگام بازدم از زیر ماسک و همینطور ورود آنها به دهان و بینی خودتان هنگام نفس کشیدن باشد.

در آخر، به یاد داشته باشید که بهترین ماسک در واقع ماسکی است که از آن همیشه و بطور مداوم استفاده کنید. اگر پوشیدن دو ماسک روی هم برایتان راحت نیست و شما را وسوسه می کند که آن را زیر چانه بزنید، از این کار خودداری کنید، و همان یک لایه ماسک معمول خود را به صورت بزنید.

پوشیدن صحیح ماسک صورت، بنابر سایت رسمی مرکز کنترل و پیشگیری بیماری:

  • دست‌هایتان را پیش از پوشیدن ماسک بشویید.
  • با ماسک دهان و بینی خود را بپوشانید و آن را زیر چانه محکم کنید.
  • مطمئن باشید که کنارهای ماسک به صورت بچسبد و باز نباشد.
  • مطمئن باشید که با ماسک می توانید راحت نفس بکشید.
XS
SM
MD
LG