لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۰۶

روز ولنتاین: جشن عشق برای همه، نه فقط عشاق


در ایران هم با وجود محدودیت‌های حکومتی علیه ولنتاین، مردم این روز را گرامی می‌دارند
در ایران هم با وجود محدودیت‌های حکومتی علیه ولنتاین، مردم این روز را گرامی می‌دارند

روز ولنتاین یا به اصطلاح روز عشاق معمولاً به عشق و عاشقی مربوط می شود، اما اگر کسی را در زندگی ندارید، هنوز دلایل زیادی برای جشن گرفتن در این روز هست.

به گزارش بخش انگلیسی صدای آمریکا، کارشناسان می گویند، چه از روز ولنتاین لذت ببریم و چه از آن بیم داشته باشیم، فرصت خوبی است تا در این روز نسبت به عشق تجدید نظر کنیم.

سونیا لیوبومیرسکی، استاد روانشناسی در دانشگاه کالیفرنیا می گوید: «به نظر من انتظارات پیرامون روز ولنتاین مثل شام برای دو نفر و گل، می تواند مردم را محدود کند. من واقعا فکر می کنم که اگر این روز را گسترده‌تر تعبیر کنیم نه تنها مفیدتر خواهد بود، بلکه مردم بیشتری را شاد خواهد کرد.»

خانم لیوبومیرسکی می گوید این جشن حتی برای آنهایی است که انتخاب کرده‌اند که مجرد باشند.

او معتقد است اگر فرض بگیرید «شما تنها زمانی می توانید خوشحال باشید که یک شریک زندگی عاشقانه داشته باشید» آن وقت ولنتاین محدود کننده خواهد بود.

کرن دونالدسون، متخصص ارتباطات، اشارات بدن، و اعتماد به نفس افراد مشهور می گوید روز ولنتاین فرصت خوبی است که با هر کسی که دوستش دارید وقت بگذرانید.

او می گوید: «با یک فردی که دوستش دارید وقت بگذرانید و نشان دهید که چقدر برایتان عزیز و وجودشان در زندگی برای شما مهم است؛ مثل مادرتان، پدرتان، خواهر و برادرتان، یک دوست خوب، همسایه، و یا والدین.»

خانم دونالدسون پیشنهاد می‌کند برای عزیزانتان کارت هدیه بفرستید و می گوید که نشان دادن عشق و محبت برای سلامت فرد مفید است؛ بخصوص در یک سالی که جهان مردم زیادی را بر اثر همه گیری ویروس کرونا از دست داده است.

خانم دونالدسون می‌گوید: «وقتی ما کار خوبی برای شخص دیگر انجام می دهیم، هورمون شادکننده در بدنمان ترشح می شود. دقیق‌تر بگویم، اکسی‌توسین در بدنمان ترشح می شود. ترشح هورمون اکسی توسین تاثیر مثبتی بر روحیه و احساسات ما دارد. یک احساس گرم و دلپذیر است، و همینطور استرس و اضطراب را برای هر دوی شما کاهش می دهد.»

خانم دونالدسون می‌گوید ولی اگر ترجیح می دهید در روز ولنتاین تنها باشید و آنطور بیشتر خوشحال هستید، آن هم می تواند مفید باشد. او می گوید به خودتان برسید، ماساژ بگیرید، غذایی را که دوست دارید سفارش بدهید، و کارهایی که دوست داشتید بکنید ولی فرصت آن را نداشتید، انجام بدهید. البته همه این پیشنهادها در زمانه همه‌گیری کرونا باید با رعایت پروتکل‌های بهداشتی باشد.

XS
SM
MD
LG