لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۴۵

یک مقام سازمان بهداشت جهانی می‌گوید که واکسن به تنهایی نمی‌تواند به همه‌گیری کووید-۱۹ پایان دهد


واکسن آزمایشی‌ کووید ۱۹
واکسن آزمایشی‌ کووید ۱۹

بخش انگلیسی صدای آمریکا - مدیر برنامه‌های اضطراری سازمان بهداشت جهانی روز چهارشنبه گفت که واکسن‌ها به تنهایی به همه‌گیری کووید ۱۹ پایان نخواهند داد و بر جلوگیری از روند کنونی افزایش جهانی عفونت‌های ناشی از ویروس کرونا تأثیری نخواهند داشت.

مایک رایان این مطلب را در جریان یک جلسه پرسش و پاسخ مجازی در مقر این سازمان در شهر ژنو بیان کرد.

این اظهارات در همان روزی مطرح شد که شرکت دارویی «فایزر» و شریک آلمانی‌اش «بایو‌‌‌اِن‌تک» اعلام کردند نتایج نهایی آزمایش مرحله پایانی واکسن کووید ۱۹ آنها ۹۵ درصد مؤثر است.

این شرکت‌ها مدعی هستند که داده‌های ایمنی دو ماهه مورد نیاز را در اختیار دارند و ظرف روزهای آینده برای دریافت مجوز اضطراری ایالات متحده تقاضا خواهند کرد.

شرکت دارویی «فایزر»
شرکت دارویی «فایزر»

دوشنبه گذشته نیز شرکت «مدرنا» داده‌های اولیه واکسن خود را، که نشان‌دهنده میزان اثر بخشی مشابهی بود، منتشر کرد.

مایک رایان در بخش دیگری از سخنانش گفت: «جهان مجبور است بدون واکسن‌ها از موج کنونی عفونت‌های کووید ۱۹ عبور کند.» وی تأکید کرد که واکسن به تنهایی راهکاری برای این مشکل نیست.

او در ادامه افزود: «برخی از مردم تصور می‌کنند که واکسن‌ها راه‌حل نهایی و همان معجزه‌ای که همه ما به دنبال آن بوده‌ایم، خواهند بود. ولی این تصور نادرست است.»

به گفته مدیر برنامه‌های اضطراری سازمان بهداشت جهانی، در شرایط کنونی «مهمترین کاری که مردم می‌توانند برای جلوگیری از ازدحام بیمارستان‌ها و بخش‌های مراقبت‌های ویژه انجام دهند، رعایت فاصله اجتماعی است تا مانع انتقال فردی ویروس شوند.»

فاصله گذاری اجتماعی
فاصله گذاری اجتماعی

او تأکید کرد که هنگامی که واکسن به صورت گسترده در دسترس همگان قرار بگیرد، می‌تواند ابزار دیگری برای مبارزه با کووید ۱۹ باشد.

مایک رایان افزود: «واکسن‌ها شانس غلبه بر این بیماری را افزایش می‌دهند، ولی در صورت بی‌توجهی به سایر عوامل کووید ۱۹ از بین نخواهد رفت.»

به گفته او برای غلبه بر بیماری باید مراقبت و رعایت اصول بهداشتی را به اقدامات فیزیکی موجود و واکسیناسیون اضافه کرد.

با این حال به عقیده مایک رایان، حتی در صورت رعایت تمامی این موارد، راهی طولانی برای ریشه‌کنی کووید ۱۹ در پیش است.

XS
SM
MD
LG