لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۴۵

شهرهای آمریکا به تظاهرکنندگان تست مجانی کرونا عرضه می‌کنند


تست کرونا در پارکینگ یک کلیسا در شهر فیلادلفیا
تست کرونا در پارکینگ یک کلیسا در شهر فیلادلفیا

چندین شهر و ایالت آمریکا به شرکت‌کنندگان در تظاهرات علیه درگذشت جرج فلوید هنگام بازداشت توسط پلیس، تست‌ رایگان ویروس کرونا عرضه می‌کنند.

بنا به گزارش «واشنگتن پست»، مقامات بهداشت همگانی با نگرانی از تاثیر تظاهرات در افزایش ابتلا به ویروس کرونا، به آمار بستری‌های بیمارستانی چشم‌ دوخته‌اند.

خبرگزاری رویترز می‌نویسد در آغاز شیوع ویروس کرونا، فقط کسانی که علائم ابتلا در آنها اشکار بود، با نسخه‌ پرشک، می‌توانستند از تست کرونا استفاده کنند. اما بعد، آزمایش به همه کسانی که در معرض ویروس کرونا قرار گرفته‌ بودند، گسترش یافت.

در سانفرانسیسکو، مقامات محلی بهداشت و درمان، برای کسانی که نگران ابتلا به ویروس کرونا هستند، باجه‌های سیار آزمایش دایر کرده‌اند.

ایالت ایلی‌نوی اعلام کرد که تست کرونا برای مراجعه‌کنندگانی که اتوموبیل و نامه دکتر و بیمه ندارند، مجانی است.

مری جنی دورکان، شهردار سیاتل هم اعلام کرد شهرداری تست کرونا را برای تظاهرکنندگان داوطلب، به رایگان انجام می‌دهد.

بیل دو بلازیو، شهردار نیویورک، گفت مایل است همه نیویورکی‌ها، به خصوص ده‌ها هزار نفری که طی هفته گذشته در راه‌پیمایی‌های اعتراضی شرکت داشتند، به رایگان مورد آزمایش کووید-۱۹ قرار گیرند.

در دنور، واقع در ایالت کلرادو، باجه‌هایی برای آزمایش رایگان کرونا در فاصله نزدیکی از محل گردهمایی اصلی تظاهرکنندگان، احداث شده است.

دیوید کامرون، مشاور بهداشت و درمان شهرداری دنور، به خبرگزاری رویترز می‌گوید از دیدگاه پزشکی، دیدن این همه تظاهرکننده بدون ماسک و نزدیک به هم، برای او تکان‌دهنده بود. او می‌گوید از بالا رفتن ابتلا در جامعه محلی خود نگران است.

در دنور، بیش از ۱۱ هزار نفر طی سه هفته‌ای که مرکز آزمایش دایر شده، آزمایش کرونا داده‌اند. این مرکز تا آخر تابستان دایر خواهند ماند.

گرگوری لوبارج، رئیس اداره تشخیص پلیس دنور، می‌گوید: «ما می‌خواهیم گسترش ویروس را در ماه‌های تابستان کنترل کنیم که در پائیز با مصیبت روبرو نشویم.»

رویترز می‌نویسد مقامات بهداشتی فدرال به شهرهای دیگر هم توصیه می‌‌کنند که از دنور پیروی کنند.

نتیجه آزمایش‌ها در دنور تاکنون امیدوارکننده بوده است، زیرا فقط ۴ درصد ابتلا نشان می‌‌دهد؛ اما با توجه به دوره دوهفته‌ای نهفتگی بیماری، هنوز نمی‌توان تاثیر تظاهرات بر آمار ابتلا را قطعی دانست.

XS
SM
MD
LG