لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۰۹

دومین جلسه دادرسی روزنامه‌نگاری که در جریان تظاهرات «جان سیاه‌پوستان مهم است» دستگیر شد


عکسی از اعتراضات «جان سیاه‌پوستان مهم است» در شهر دموین ایالت آیووا (عکس از آرشیو)
عکسی از اعتراضات «جان سیاه‌پوستان مهم است» در شهر دموین ایالت آیووا (عکس از آرشیو)

بخش انگلیسی صدای آمریکا - دومین جلسه دادرسی پرونده روزنامه‌نگاری که در ماه مه گذشته در جریان اعتراضات «جان سیاه‌پوستان مهم است» در شهر دموین ایالت آیووا طی پوشش خبر دستگیر شده بود، روز سه‌شنبه تشکیل می‌شود.

پس از درگیری پلیس و تظاهرکنندگان در جریان اعتراضات بر سر مرگ جورج فلوید، پلیس به آندریا صحوری، خبرنگار روزنامه «رجتسر» دموین، اسپری فلفل پاشید و او را برای مدت کوتاهی بازداشت کرد. در آن زمان خانم صحوری با اسپنسر رابنت، دوست پسر وقت خود، بود که او نیز با همان اتهامات - یعنی پیروی نکردن از فرمان پلیس در متفرق شدن و دخالت در اقدامات رسمی - روبرو است.

وکیل مدافع خانم صحوری روز دوشنبه به اعضای هیئت منصفه گفت که موکل او هنگام کار روزنامه‌نگاری به اشتباه دستگیر شد.

در جریان اعتراضات ۳۱ مه ۲۰۲۰، برخی از معترضان، به سوی پلیس بطری آب و سنگ پرتاب می‌کردند. برخی نیز ویترین فروشگاه ها را شکستند و یک مغازه خرده فروشی را تخریب کردند.

لوک ویلسون، افسر پلیس، روز دوشنبه در دادگاه گفت که پس از بارها و بارها استفاده از گاز اشک آور برای پراکنده کردن معترضان، خانم صحوری منطقه را ترک نکرد و افزود که او نمی‌دانست خانم صحوری یک خبرنگار است.

خانم صحوری در صورت محکوم شدن ممکن است برای هر اتهام ۶۰۰ دلار جریمه و تا ۳۰ روز زندانی شود. هرچند به گزارش آسوشیتدپرس زندانی شدن برای چنین مدتی غیرمعمول است.

مقامات اظهار کردند که روزنامه‌نگاران حق ندارند از دستورات متفرق شدن پلیس چشم‌پوشی کنند و افزودند که دستور مشابهی ۹۰ دقیقه زودتر [از دستگیری خانم صحوری] صادر شده بود.

XS
SM
MD
LG