لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۰۱

شرکت‌های تجاری آمریکا پس از خشونت‌های اخیر از دونالد ترامپ و حزب جمهوری‌خواه فاصله می‌گیرند


یورش مرگبار به ساختمان کنگره آمریکا
یورش مرگبار به ساختمان کنگره آمریکا

بخش انگلیسی صدای آمریکا- به دنبال یورش مرگبار چهارشنبه گذشته به ساختمان کنگره آمریکا و خشونت‌های اخیر ‌در شهر واشنگتن، شرکت‌های آمریکایی از دونالد ترامپ و طرفداران جمهوری‌خواه او فاصله می‌گیرند و برخی از نام‌های بزرگ تجاری مانند «گلدمن سَکس»، «کوکاکولا»، «فورد»، و «بلو کراس بلو شیلدز» نیز کمک‌های مالی سیاسی خود به آنها را متوقف کرده‌اند.

در حال حاضر این اقدام به معنای تأیید حاکمیت قانون ‌و نتایج روشن انتخابات است که جو بایدن دموکرات را به مقام ریاست جمهوری می‌رساند.

اما در عین حال نشان می‌دهد که این شرکت‌ها از قانونگذارانی که از ادعاهای نادرست دونالد ترامپ حمایت می‌کنند، فاصله می‌گیرند و احتمالا این رویکرد، باعث می‌شود نامزدهای جمهوری‌خواه از حمایت عمومی این شرکت‌ها - که تا پیش از این رویدادها قلب تپنده این حزب بودند - محروم شوند.

جفری سانِنفِلد، استاد دانشکده مدیریت دانشگاه یِیل که به عنوان مشاور با تعدادی از مدیران عامل این شرکت‌ها همکاری می‌کند، می‌گوید: «این جریان مانند آتش‌سوزی در حال گسترش است. تمایل جامعه تجاری ایالات متحده همسو با مردم آمریکا است، و نه با جناح متعصب خودکامه دونالد ترامپ در حزب جمهوری‌خواه.»

با این حال به نظر نمی‌رسد که تعلیق کمک‌های مالی سیاسی شرکت‌هایی مانند «ماریوت»، «آمریکن اکسپرس»، «ای‌تی‌اند‌تی»، و «جی‌پی مورگن چِیس» به جمهوری‌خواهانی که در کنگره در تلاش برای لغو پیروزی جو بایدن بودند، ضربه جدی وارد کند.

به گفته شیلا کروم‌هولز، مدیر مرکز «رسپانسیو پالیتیکس» که یک گروه پژوهشی فراحزبی است و نقش پول در سیاست را پیگیری می‌کند، این کمک‌های مالی جنبه نمادین دارد و فقط یکی از منابع درآمد این سیاستمداران است. او می‌گوید که این ارقام برای برخی، به ویژه نمایندگان سنا، رقم بسیار ناچیزی محسوب می‌شود.

کمک مالی کمیته‌های اقدام سیاسی شرکت‌های تجاری، موسوم به «پکس» (به انگلیسی : PACs) برای هر نامزد انتخاباتی به پنج هزار دلار در سال محدود است.

به همین دلیل در رقابت‌های انتخاباتی که نامزدها به میلیون‌ها دلار پول نیاز دارند، این رقم فقط بخش کوچکی از منابع مالی گسترده مورد نیاز است.

برای نمونه جاش هاولی، سناتور جمهوریخواه ایالت میزوری، نخستین سناتوری بود که اعلام کرد با تصدیق پیروزی جو بایدن مخالفت می‌کند، و به همین دلیل با سرزنش گسترده طرفداران قدیمی و رهبری جمهوریخواه مجلس سنا رو‌به‌رو شد.

جاش هاولی، سناتور جمهوریخواه ایالت میزوری
جاش هاولی، سناتور جمهوریخواه ایالت میزوری

او از سال ۲۰۱۷ میلادی و هنگامی که برای حضور در مجلس سنای ایالات متحده وارد عرصه انتخاباتی شد، فقط حدود ۷۵۴ هزار دلار از مجموع ۱۱.۸ میلیون دلار کمک‌های مالی جمع‌آوری شده خود را از کمیته‌های اقدام سیاسی و شرکت‌های تجاری دریافت کرده است.

بر اساس آمار‌های مالی موجود از کارزار سیاسی او، این مبلغ فقط حدود ۱۵ درصد از کل کمک‌های مالی به سناتور جاش هاولی را تشکیل می‌دهد.

بخش مهمی از کمک‌های مالی سیاسی به نامزد‌های جمهوری‌خواه در آمریکا از جانب گروه‌های محافظه کاری تأمین می‌شود که به رهبری این حزب نزدیک هستند و جاش هاولی با حمایت گسترده آنها موفق به شکست کلر مَکَسکیل، سناتور پیشین دموکرات، در ایالت میزوری شد.

XS
SM
MD
LG