لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۱۸

آمریکا به دو شرکت تولید‌کننده تست خانگی کووید ۱۹ مجوز داد


تست خانگی کووید ۱۹شرکت ابات
تست خانگی کووید ۱۹شرکت ابات

مقامات بهداشتی آمریکا به دو‌ شرکت تولید کننده تست خانگی کووید ۱۹ مجوز داد. این آزمایش‌ها بدون‌ نیاز به نسخه پزشک به فروش می‌رسند.

به گزارش آسوشیتدپرس، انتظار می‌رود که این اقدام سازمان نظارت بر غذا و داروی آمریکا موجب افزایش دسترسی عمومی به آزمایش‌های خانگی ارزان قیمت شود که بسیاری از کارشناسان از روزهای نخست همه‌گیری ویروس کرونا بر اهمیت آن تأکید کرده‌اند.

این دو تست خانگی در شرایطی مجوز گرفت که علی‌رغم افزایش دوباره عفونت‌های ناشی از ویروس کرونا، تعداد آزمایش‌های کووید ۱۹ در آمریکا کاهش یافته است.

به گفته سازمان نظارت بر دارو و غذای آمریکا، از این پس تست‌های خانگی (Abbot’s BinaxNow) و (Quidel’s QuickVue) بدون‌ نسخه پزشک در دسترس خواهد بود.

این دو تست در ماه‌های اخیر با نتایج مثبتی همراه بود ولی به دلایلی از جمله نیاز به نسخه پزشک، یا توصیه به استفاده در افرادی با نشانه‌های بیماری، به صورت محدودی در دسترس بود.

در تست خانگی، کاربران نمونه‌ای از ترشحات بینی خود را گرفته و در لوله آزمایش مخصوص قرار می‌دهند، و نتیجه در یک فرآیند ده تا بیست دقیقه‌ای مشخص می‌شود.

در حال حاضر در اکثر تست‌های کرونا، حضور یک پرستار یا مأمور بهداشت ضروری است و باید به مکان مخصوصی مراجعه کرد.

مرکز تست کرونا در مکزیک
مرکز تست کرونا در مکزیک

سازمان نظارت بر غذا و داروی آمریکا در ماه دسامبر کذشته، تست خانگی کووید ۱۹ تولیدی یک شرکت استرالیایی را تأیید کرده بود، اما به دلایل مختلفی بصورت گسترده در دسترس عموم قرار نگرفته است.

«ابات»، با اشاره به این که تست تولیدی این شرکت هزینه‌ای تک رقمی خواهد داشت، از توزیع این محصول در داروخانه‌ها، و فروشگاه‌های زنجیره‌ای آمریکا در هفته آینده خبر داد.

به گفته ابات، این شرکت قادر است تا ماهانه نزدیک به پنجاه میلیون تست خانگی کووید ۱۹ تولید کند. شرکت «کوئیدل» هنوز درباره هزینه و سایر جزئیات محصول خود توضیحی نداده است.

هر دو شرکت اعلام کرده‌اند که هر بسته خریداری شده، شامل دو تست خانگی خواهد بود، چرا که برای اطمینان از صحت نتیجه، تکرار آزمایش ضروری است.

بزرگسالان و کودکان بالای دو‌سال می‌توانند از این تست‌های خانگی استفاده کنند.

XS
SM
MD
LG