لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۱۸

رئیس مافیای ترکیه با افشاگری‌های خود به یک پدیده در «یوتیوب» تبدیل شد


سدات پکر
سدات پکر

یکی از رهبران فراری باندهای مافیایی ترکیه با افشاگری‌های خود علیه اعضای حزب حاکم رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری این کشور، به پدیده‌ نامتعارفی در شبکه‌های اجتماعی تبدیل شده است.

سدات پکر که در رابطه با مجموعه‌ای از اتهامات گوناگون مانند سرقت، قتل، قاچاق مواد مخدر، و انتقال اسلحه به شبه نظامیان اسلامگرا مجرم شناخته شده، با انتشار کلیپ‌های تصویری درباره مقامات دولتی ترکیه به چهره‌ای خبرساز تبدیل شده است.

به گزارش آسوشیتدپرس، این مجرم فراری ۴۹ ساله که در گذشته از حزب عدالت و توسعه رجب طیب اردوغان حمایت می‌کرد، درحال حاضر ساکن دبی در امارات متحده عربی است و با انتشار ویدیوهای حدوداً نود دقیقه‌ای در شبکه یوتیوب، علیه برخی از اعضای این حزب به صورت قطره‌چکانی افشاگری کرده است.

هرچند ادعاهای مطرح‌ شده او در این ویدئوها هنوز تأیید نشده است، ولی تلاشی برای تسویه حساب با شخصیت‌های سیاسی ترکیه محسوب می‌شود.

این ویدیوهای یوتیوبی هفتگی که بیش از ۷۵ میلیون بار دیده شده‌اند، باعث به وجود آمدن جنجال و هیاهو درباره فساد دولتی در ترکیه شده و مقامات حزب «عدالت و توسعه» را در موقعیت دشواری قرار داده است.

سدات پکر
سدات پکر

این افشاگری‌های اینترنتی، که اختلافات میان جناح‌های مختلف و‌ اعضای این حزب سیاسی را نیز آشکار می‌کند، یک مشکل دیگر بر مشکلات کنونی رجب طیب اردوغان، از جمله رکود اقتصادی و همه‌گیری ویروس کرونا، اضافه کرده است.

رئیس جمهوری ترکیه در ابتدا به این افشاگری‌ها واکنشی نشان نداد. اما سکوت خود را در ۲۶ ماه مه شکست و ادعاهای سدات پکر را توطئه‌ای علیه ترکیه توصیف کرد.

احزاب مخالف دولت ترکیه، با اشاره به ادعاهای مطرح‌شده، خواستار آن شده‌اند که شخصیت‌های سیاسی، پارلمانی، و قضایی که در این‌ فساد گسترده شرکت داشته‌اند، استعفا دهند.

این در حالی است که حزب حاکم و متحدان ملی‌گرای آن، مانع تلاش مخالفان برای آغاز تحقیقات پارلمانی درباره ادعاهای سدات پکر، و همچنین ادعاهای قاچاق اسلحه شده‌اند.

سدات پکر در ویدیوهای خود، به ویژه افراد زیر ۴۰ سال را مخاطب قرار می‌دهد که به گفته او، صاحبان واقعی ترکیه هستند، و قدرت مطالبه، پاسخگویی، و ایجاد تغییر را دارند.

XS
SM
MD
LG