لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۳۶

پژوهش جدید: نیمی از محصولات آرایشی در آمریکا حاوی ترکیبات شیمیایی مضر هستند


عکس تزئینی
عکس تزئینی

نتایج یک پژوهش جدید نشان داده است که نیمی از لوازم آرایشی که در آمریکا و کانادا فروخته می‌شود مملو از نوعی ترکیب صنعتی سمی است که سلامت استفاده‌کنندگان را با خطرات جدی، از جمله ابتلا به سرطان و کاهش وزن نوزادان هنگام تولد، رو‌به‌رو می‌کند.

به گزارش آسوشیتدپرس، پژوهشگران دانشگاه نوتردام آمریکا با آزمایش بیش از ۲۳۰ قلم لوازم آرایشی رایج دریافتند که ۵۶ درصد از انواع کرم پودر و محصولات آرایشی چشم، ۴۸ درصد از محصولات آرایشی لب، و ۴۷ درصد از ریمل‌ها، حاوی فلوئور - نشانگر مواد «پرفلوئورو آلکیل و پلی فلوئورو آلکیل» (پی‌اف‌اِی‌اس) که به عنوان «مواد شیمیایی دائمی» - هستند که از آن در ماهیتابه‌ها و ظروف نچسب، فرش، و محصولات مصرفی دیگر استفاده می‌شود.

بنا بر این مطالعه که نتایج آن در مجله «مدارک علوم و فناوری محیط زیست‌» منتشر شده، بالاترین میزان این مواد در ریمل‌های ضدآب (۸۲ درصد) و رژ لب‌های با دوام و ماندگار (۶۲ درصد) پیدا شده است.

در این پژوهش، ۲۹ محصول با بالاترین میزان فلوئور مورد آزمایش قرار گفت و معلوم شد که در آنها بین ۴ تا ۱۳ نوع از این ترکیبات وجود دارد. این در حالی است که در برچسب روی لوازم آرایش تنها به یک ترکیب شیمیایی از این نوع اشاره کرده است.

XS
SM
MD
LG