لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۰۰

آیا کسانی که قبلا به کرونا مبتلا شدند، نیاز به واکسینه شدن دارند؟ کارشناسان پاسخ می‌دهند


طراحی از پیتر هملین، آسوشیتدپرس
طراحی از پیتر هملین، آسوشیتدپرس

اگر فردی قبلاً به کووید۱۹ مبتلا شده باشد آیا هنوز هم لازم است واکسینه شود؟

به گزارش آسوشیتدپرس، دکتر آمش آدالجا، متخصص بیماری‌های عفونی در بیمارستان دانشگاه جانز هاپکینز آمریکا، می‌گوید پاسخ این پرسش بسیار ساده است: «بله، باید واکسینه شوید.»

مرکز کنترل و پیشگیری بیماری ایالات متحده آمریکا توصیه می‌کند که صرف‌نظر از بیماری قبلی، این افراد نیز باید هر وقت نوبت‌شان شد، واکسینه شوند.

پس از بهبودی از کووید۱۹، سیستم ایمنی بدن فرد را تا مدتی مصون نگه می‌دارد تا بلافاصله بیمار نشود.

دکتر ساسکیا پُوپِسکو، متخصص بیماری‌های عفونی در دانشگاه جورج میسون آمریکا، می‌گوید: «سیستم ایمنی بدن شما قادر به شناسایی ویروس است و از خود محافظت می‌کند.»

با وجود این که پژوهش‌های جدید نشان می‌دهند که مصونیت ناشی از ابتلا می‌تواند تا چند ماه ادامه داشته باشد، اما دانشمندان هنوز به طور دقیق نمی‌دانند که این مصونیت تا چه مدت دوام می‌آورد و یا تا چه اندازه مقاوم است.

واکسن برای ایجاد ایمنی بیشتر و با ثبات‌تری طراحی شده است. به گفته کارشناسان اگر هم فردی تا حدودی از ابتلا به کووید۱۹ مصونیت پیدا کرده باشد، دریافت واکسن می‌تواند آن مصونیت را تقویت کند.

دکتر پراتیت کالکارنی، متخصص بیماری‌های عفونی در کالج پزشکی بیلور آمریکا می‌گوید: «از آن جا که در دوران همه‌گیری به سر می‌بریم و کنترلی روی آن نداریم، ایمن‌ترین کار واکسینه شدن است. چیزی از دست نمی‌دهیم و این به نفع‌مان است.»

مرکز کنترل و پیگشیری بیماری می‌گوید، اگر در سه ماه گذشته به کووید۱۹ مبتلا شده‌اید و به خاطر کمبود واکسن می‌خواهید اولویت را به افرادی که آسیب‌پذیرتر هستند بدهید، مشکلی نخواهد بود که دیرتر واکسینه شوید.

XS
SM
MD
LG