لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۵۹

برپایی تندیس یادبود نخستین سیاهپوستی که در آمریکا به مقام ریاست دانشگاه رسید


تندیس مارتین هِنری فریمن، نخستین سیاه‌پوستی که به مقام ریاست یک دانشگاه در آمریکا رسید، در شهر راتلند ایالت ورمانت - ۲۳ نوامبر ۲۰۲۰
تندیس مارتین هِنری فریمن، نخستین سیاه‌پوستی که به مقام ریاست یک دانشگاه در آمریکا رسید، در شهر راتلند ایالت ورمانت - ۲۳ نوامبر ۲۰۲۰

بخش انگلیسی صدای آمریکا - با نصب تندیس مارتین هِنری فریمن، نخستین سیاه‌پوستی که به مقام ریاست یک دانشگاه در آمریکا رسید، از این چهره برجسته قرن نوزدهم آمریکا تقدیر شده است.

آقای فریمن در سال ۱۸۲۶ میلادی در شهر راتلند ایالت ورمانت متولد شد. وی در سال ۱۸۵۶ به عنوان رئیس موسسه و کلیسای آلگنی در منطقه پیتزبورگ که ویژه سیاهپوستان بود، تعیین شد. نام این موسسه بعدها به «کالج اوری» تغییر یافت. او در دانشگاه میدلبری در ورمانت تحصیل کرد و در سال ۱۸۴۹ به عنوان شاگرد اول کلاس خود فارغ التحصیل شد.

این تندیس بزرگ مرمری در محلی موسوم به «مسیر تندیس‌های راتلند» در مرکز شهر راتلند قرار گرفته است.

اَل وِیکفیلد، یکی از حامیان مالی ساخت و نصب این تندیس که در ماه نوامبر به مجموعه مسیر تندیس‌های راتلند افزوده شد، گفت: «این یک تصویر بسیار مهربان و آرام از مارتین فریمن است. نمی دانم چه کسانی از طریق نوشته‌های تاریخی شخصیت او را به یاد می‌آورند. ولی از او همیشه به عنوان مردی بسیار آرام، مهربان، ادیب، و هنردوست یاد شده است.»

این هشتمین تندیسی است که با هدف بزرگداشت تاریخ محلی و جلب شمار بیشتری از مردم برای بازدید از یک جامعه طبقه کارگر در شهر راتلند ایالت ورمانت نصب شده است.

XS
SM
MD
LG