لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۱۸

حامد فرمند: بازنشر ویدئوهای لب‌خوانی اثر ساسی مانکن توسط خردسالان، نقض حقوق کودک است


حامد فرمند، فعال حقوق کودکان
حامد فرمند، فعال حقوق کودکان

انتشار موزیک ویدئویی از ساسی، خواننده موسیقی پاپ ساکن کالیفرنیا بحث‌های مختلفی را در شبکه‌های اجتماعی به دنبال داشته است. حضور یک بازیگر آمریکایی فیلم‌های بزرگسالان یا «پورنوگرافی» در این موزیک ویدئو و مطرح کردن مسائلی که برای کودکان مناسب نیست نگرانی عده‌ای از والدین را به همراه داشته است.

در آمریکا، انجمن صنعت ضبط موسیقی در قوانین خود تلاش کرده ضمن رعایت حق آزادی بیان هنرمند، حقوق شنونده اثر را نیز مد نظر قرار دهد. بنابراین این حق را برای شنونده قائل شده تا در مورد محتوای نامناسب هشدار بگیرد اما هنرمند را در مقام این تصمیم‌گیری قرار داده است.

از همین رو انتشار این ویدئو که مخاطب بزرگسال دارد حتی بدون هشدار در مورد محتوای آن، قانونی را زیر پا نگذاشته است.

حامد فرمند، فعال حقوق کودکان از ویرجینیای آمریکا در گفتگو با صدای آمریکا گفت موزیک ویدئوی «تهران تا توکیو» حقوق کودکان را نیز نقض نمی‌کند و آموزش در این زمینه، بر عهده والدین است. اما آنچه از نظر آقای فرمند نقض حقوق کودک محسوب می‌شود بازنشر ویدئوهای لب‌خوانی این ترانه توسط کودکان خردسال است.

حامد فرمند می‌گوید قراردادن کودکان خردسال در معرض محتوایی که مناسب سن آنها نیست ، ممکن است آنها را با آسیب‌های ناخواسته مواجه کند و این، به آن معناست که سلامت جسم و روان آنها نادیده گرفته شده است.

به گفته آقای فرمند، انتشار ویدئوهای لب‌خوانی کودکان با این ترانه‌ها ممکن است از کودکان هویتی مجازی بسازد که در آینده به ضرر آنها تمام شود.

XS
SM
MD
LG