لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۴۹

پاسخ به یک پرسش: آیا رفتن به باشگاه‌های ورزشی در طول همه‌گیری کرونا امن است


مردی در حال تمرین با ماسک در باشگاهی در لس آنجلس، آمریکا (عکس آرشیوی است)
مردی در حال تمرین با ماسک در باشگاهی در لس آنجلس، آمریکا (عکس آرشیوی است)

با کاهش محدودیت‌های قرنطینه اعمال شده بر مردم در جهان برای جلوگیری از شیوع کرونا، بسیاری از افراد تشنه بازگشت به روند عادی زندگی و انجام زندگی معمول خود، از جمله فعالیت‌های ورزشی‌شان، دارند. اما این پرسش ذهن بسیاری از آنها را به خود مشغول کرده است: آیا رفتن به باشگاه در طول همه‌گیری جهانی کرونا امن است؟

آسوشیتدپرس با انتشار مطلبی در این رابطه می‌نویسد که پاسخ به این پرسش بستگی به محل زندگی و اقدامات پیشگیرانه افراد و باشگاه ورزشی آنها دارد.

در بر این مطلب آمده است که اگر در جایی که زندگی می کنید که شیوع کووید۱۹ به خوبی کنترل نشده، کارشناسان توصیه می کنند از رفتن به باشگاه ورزشی دوری کنید. ولی اگر ساکن منطقه ای هستید که شیوع بیماری در آن تحت کنترل است، راه‌هایی برای به حداقل رساندن خطر ابتلا به کووید۱۹ هنگام ورزش کردن در باشگاه هست.

دکتر مری‌بث سکستون، استادیار بیماری‌های عفونی در دانشگاه «اموری» آمریکا می گوید، برای رعایت فاصله‌گیری اجتماعی، باشگاه‌ها باید دستگاه‌های ورزشی را با حد اقل دو متر فاصله از یکدیگر قرار دهند و برخی از بخش ها را جدا کرده و تنها تعداد محدودی را همزمان راه دهند.

دکتر سکستون می‌گوید شما نیز برای محافظت از خود، از اتاق‌های رخت‌کن دوری کنید، بطری اب خود را از خانه بیاورید، و دستانتان را مرتب با ضدعفونی کننده دست تمیز کنید.

مرکز کنترل و پیشگیری بیماری آمریکا نیز پیشنهاد می کند که اگر باشگاه کلاس‌های آنلاین دارد یا فعالیت‌های خارج از ساختمان و در فضای باز ارائه می دهد، ترجیحاْ از آنها بهره ببرید.

کارکنان باشگاه‌ها باید سطوح و ماشین‌های ورزشی را مرتب و بین هر مصرف، تمیز و ضدعفونی کنند.

کارشناسان همچنین توصیه می کنند تا آنجا که ممکن است ماسک به صورت داشته باشید.

دکتر سکستون نیز توصیه می کند که یک ماسک اضافه همراه داشته باشید که اگر ماسک‌تان از عرق مرطوب شد بتوانید آن را عوض کنید.

حتی رعایت تمام این نکات نمی تواند شما را صد در صد از ابتلا به کووید۱۹ مصون نگه دارد. فضای سر بسته باشگاه‌‌ها که جریان هوا در آن محدود است و فاصله‌گیری اجتماعی چالشی بزرگ، بهترین شرایط را برای گسترش ویروس کرونا مهیا می‌سازد، به خصوص که اکثر مردم هنگام ورزش کردن عمیق‌تر و سنگین تر نفس می کشند که انتشار ذرات بسیار ریز ترشحات دهان و بینی را به مراتب افزایش می دهد.

خانم سکستون می افزاید: «اگر می توانید تنهایی در بیرون ورزش کنید، خیلی امن‌تر از رفتن به باشگاه است.»

XS
SM
MD
LG