لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۴۰

میلیاردرها در همه ایالات آمریکا پراکنده‌اند، ولی ابرمیلیاردرها کجا هستند؟


 لری الیسون (کالیفرنیا)، مایکل بلومبرگ (نیویورک)، و جف بزوس (ایالت واشنگتن)
لری الیسون (کالیفرنیا)، مایکل بلومبرگ (نیویورک)، و جف بزوس (ایالت واشنگتن)

بررسی اخیر نشریه مالی آمریکایی «فوربز» نشان می‌دهد که ۶۰۰ میلیاردر این کشور در اکثر ایالات آن پراکنده‌اند، اما دو ابرمیلیاردر در راس فهرست ثروتمندان جهان، یعنی بیل گیتز، بنیان‌گذار مایکروسافت، و جف بزوس، بنیان‌گذار آمازون، هر دو در ایالت واشنگتن زندگی می‌کنند.

با این که شهر نیویورک از نظر شمار میلیاردرها در میان شهرها مقام اول را دارد، اما کالیفرنیا با داشتن ۱۶۵ میلیاردر با مجموع ثروتی معادل ۷۲۳ میلیارد دلار، که بیشتر در اطراف سانفرانسیسکو زندگی می‌کنند، در میان ایالت‌ها مقام اول را به خود اختصاص داده است. لری الیسون، ثروتمندترین کالیفرنیایی و بنیان‌گذار شرکت تکنولوژی نرم‌افزار کامپیوتری «اورکل»، با ثروتی معادل ۵۹ میلیارد دلار از جمله آنها است.

ایالت نیویورک با ۱۱۸ میلیاردر، و مجموع ثروتی بیش از ۵۲۱ میلیارد دلار، در مقام دوم است. ثروتمندترین نیویورکی، مایکل بلومبرگ، شهردار سابق و بنیانگذار شرکت داده‌رسانی بلومبرگ است. او که ۴۸ میلیارد دلار ثروت دارد در بهار سال جاری میلادی، برای کارزار انتخاباتی ناکام خود، بیش از یک میلیارد دلار هزینه کرد.

فلوریدا با ۵۸ میلیاردر و مجموعا ۱۸۳ میلیارد دلار ثروت، از نظر شمار میلیاردرها سوم است، و ثروتمندترین آنها، تامس پترفی با بیش از ۱۴ میلیارد دلار ثروت است که آن را از خدمات خریدوفروش سهام به دست آ‌ورده است.

جدول پراکندگی ایالتی صاحبان ثروت‌های بالای یک میلیارد دلار را مجله فوربز با استفاده از فهرست میلیاردرهای جهان که در تاریخ ۱۸ مارس منتشر شده بود، تهیه کرده است.

جدول پراکندگی جغرافیایی میلیاردرها نشان می‌دهد که در میان ایالات آمریکا و پایتخت آن، شهر واشنگتن، فقط هفت ایالت هستند که حتی یک میلیاردر هم در آنها زندگی نمی‌کند: آلاباما، آلاسکا، دلاور، نیوهمشر (نیوهمشایر)، نیومکزیکو، داکوتای شمالی، و ورمانت. ثروت تنها میلیاردر اهل داکوتای شمالی، هتل‌دار برجسته گری تارادلسون، با سقوط ارزش سهام هتل‌ها بعد از شیوع ویروس کرونا، از فهرست مجله فوربز خارج شد.

XS
SM
MD
LG