لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۳۰

اکران‌ فیلمی با بازی پویا محسنی هنرمند ایرانی‌تبار در نقش یک زن تراجنسیتی


لین چن و پویا محسنی
لین چن و پویا محسنی

اکران فیلم «تو را می‌بینم» (به انگلیسی: See You Then) با بازی پویا محسنی، هنرمند ایرانی‌تبار، در جشنواره‌های سینمایی آغاز شد.

این فیلم داستانی به کارگردانی ماری واکر، ماجرای یک زن تراجنسیتی ایرانی آمریکایی به نام کریس احدی را به تصویر می‌کشد که در گذشته مرد بوده و با دختری جوانی به نام نائومی لیو‌ رابطه داشته است.

کریس به دنبال شک و تردیدهای شخصی درباره زندگی، هویت و جنسیت خود، این رابطه عاشقانه را به صورت غیرمنتظره‌ای ترک کرده است اما پس از هورمون درمانی و عمل جراحی، زندگی تازه‌ای را به عنوان یک زن آغاز می‌کند، و به ملاقات نائومی می‌رود تا به پرسش‌هایی که او درباره گذشته دارد، پاسخ دهد.

فیلم با تمرکز بر ویژگی‌های شخصیتی این دو زن، گفت‌گوهای عاطفی و احساسی آنها در زمینه‌های مختلف را به تصویر می‌کشد، و به چالش‌های شخصی کریس به عنوان یک زن تراجنسیتی می‌پردازد.

پویا محسنی که خود یک‌ هنرمند زن تراجنسیتی است، نقش نخست فیلم، یعنی کریس احدی را بازی می‌کند.

او در گفت‌وگو با صدای آمریکا می‌گوید: «حدود دو سال پیش بود که ایمیلی دریافت کردم و تهیه‌کنندگان به من اطلاع دادند که یکی از بازیگرانی هستم که برای ایفای این نقش در نظر گرفتند. ظاهرا یکی از فیلم‌های من را در یکی از جشنواره‌های سینمایی دیده بودند. بعد از طی مراحل مختلف و آزمون، در نهایت برای بازی در این نقش انتخاب شدم. به عنوان یک زن تراجنسیتی، علاقه زیادی به داستان داشتم، البته من تجربیات شخصی کاملا متفاوتی نسبت به کریس احدی دارم؛ مثلا در گذشته در رابطه عاشقانه با زنی‌ نبودم، یا مثل یک فرد مذکر در جامعه حضور نداشتم. ولی با مسائلی مانند بحران هویت، افسردگی، اعتیاد به الکل، یا تمایل به خودکشی آشنا هستم، و چنین شخصیتی را به خوبی درک می‌کنم.»

لین چن، دنی جیکوبز، نیکان رابینز، و نیکول بوشهری از جمله بازیگران این‌ فیلم هستند؛ فیلمی که‌ با بودجه نسبتا کمی ساخته شده است و یکی از آثار سینمای مستقل آمریکا محسوب می‌شود.

ماری واکر علاوه بر کارگردانی، فیلمنامه را به صورت مشترک با کریستن اونو نوشته است.

این دو زن آمریکایی آسیایی تبار که یکی‌ از آنها خود نیز تراجنسیتی است، در ابتدا شخصیت متفاوتی را برای نقش اول فیلم در نظر داشتند ولی پس از گزینش پویا محسنی، کاراکتر اصلی را به یک زن ایرانی‌تبار تغییر دادند.

به این ترتیب کریس احدی، فرزند یک خانواده ایرانی مهاجر به آمریکا، و متولد این کشور است.

لین چن و پویا محسنی
لین چن و پویا محسنی

پویا محسنی نقش مهمی در تکمیل شخصیت کریس احدی داشت و آگاهی‌های گوناگونی را درباره اسامی، یا ویژگی‌های فرهنگی ایرانیان در اختیار تهیه‌کنندگان قرار داد تا ‌فیلم در حد ممکن به واقعیت نزدیک باشد.

او به صدای آمریکا می‌گوید: «از این که به عنوان نخستین هنرمند تراجنسیتی ایرانی آمریکایی در نقش اصلی یک‌ فیلم‌ سینمایی بازی کردم، احساس افتخار می‌کنم. البته با توجه تجربیات شخصی ناخوشایندی که در گذشته داشتم، تماشای این فیلم برای من خیلی سخت بود. ولی داستان بسیار قوی است، و تهیه‌کنندگان با دقت و وسواس خاصی، به زیبایی زندگی چنین شخصیتی را به تصویر کشیدند. به نظرم یکی از بهترین آثاری است که در این چهارچوب ساخته شده است، و به آگاهی‌رسانی درباره اهمیت احترام به حقوق تراجنسیتی‌ها و گفت‌گوی بیشتر در این زمینه کمک خواهد کرد.»

اکران «تو را می‌بینم» در جشنواره فیلم «ساوت بای ساوت‌وست» موسوم به «اس‌ایکس‌اس‌دبلیو» در آستین تگزاس که به دلیل همه‌گیری ویروس کرونا بصورت مجازی ترتیب یافت، با واکنش‌های مناسبی از سوی منتقدین همراه شد و بیننده‌های اینترنتی زیادی داشت.

این فیلم در جشنواره‌های دیگری مانند آتلانتا یا میامی نیز اکران می‌شود و در آینده نزدیک از طریق شبکه‌های اینترنتی در دسترس علاقمندان خواهد بود.

پویا محسنی علاوه بر بازیگری، به عنوان یک زن ترنس یا تراجنسیتی ایرانی‌تبار، در زمینه‌های اجتماعی نیز فعال است، و تلاش می‌کند تا به شناخت بیشتر و درک بهتر از حقوق اقلیتهای جنسیتی و گرایش جنسی کمک کند.

او از ایرانیان می‌خواهد تا حتما فیلم «تو را می‌بینم» را تماشا کنند، درباره داستان نظر دهند، ‌و به جنبه‌های مختلف آن بپردازند، چرا که کمبود چنین بحث‌های مهمی به شدت در جامعه محسوس است.

پویا محسنی امیدوار است تا جوانان، و به ویژه اقلیتهای جنسیتی وجنسی‌، با شجاعت و جسارت با واقعیت‌های زندگی خود مواجه شوند، و ترسی از قضاوت‌های نادرست و برداشت‌های نا آگاهانه دیگران نداشته باشند.

XS
SM
MD
LG