لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۵۶

حمایت «فارل ویلیامز» خواننده آمریکایی از تعیین تعطیل رسمی «روز رهایی» در ایالت ویرجینیا


فارل ویلیامز، خواننده مشهور آمریکایی
فارل ویلیامز، خواننده مشهور آمریکایی

به گزارش سایت شبکه خبری «فاکس»، فارل ویلیامز خواننده مشهور آمریکایی با حضور در کنفرانس خبری رلف نورتم، فرماندار ویرجینیا، از طرح پیشنهادی او برای افزودن روز «جون‌تینت» (به انگلیسی: Juneteenth) به فهرست تعطیلات رسمی این ایالت حمایت کرد.

«جون‌تینت»، که به روز رهایی و آزادی نیز شهرت دارد، مصادف با ۱۹ ژوئن، است. در چنین روزی در سال ۱۸۶۵ آفریقایی‌تباران ساکن ایالت تگزاس سرانجام پس از گذشت دو سال از خبر آزادی برده‌های ساکن ایالت‌های کنفدراسیون توسط آبراهام لینکلن، رئیس جمهوری آمریکا، مطلع شدند.

آبراهام لینکلن این قانون را دو سال قبل از آن امضا کرده بود؛ ولی پس از شکست نیروهای کنفدراسیون ‌و هنگام ورود سربازان اتحادیه به شهر گَلوِستون در این روز بود که سیاهپوستان ساکن تگزاس از لغو برده داری آگاه شدند و به جشن و پایکوبی پرداختند.

به همین مناسبت هر سال در ۱۹ ژوئن برنامه‌های مختلفی در برخی از مناطق آمریکا برای بزرگداشت این رویداد تاریخی برگزار می‌شود.

فارل ویلیامز که متولد ویرجینیا است، در این کنفرانس خبری ضمن حمایت از طرح رلف نورتم، ابراز امیدواری کرد که تمامی آمریکاییان «جون‌تینت» را نیز مانند روز استقلال آمریکا جشن بگیرند و یادآور شد که در ۴ ژوئیه ۱۷۷۶ که آمریکا مستقل شد، تمامی آمریکاییان آزاد نبودند.

در صورت تصویب این طرح، جون‌تینت در ایالت ویرجینیا تعطیل رسمی خواهد بود و کارمندان بخش دولتی حقوق و مزایای کامل خود را دریافت می‌کنند.

فارل ویلیامز از شرکت‌ها، فروشگاه‌ها، ‌و بخش خصوصی خواست تا مانند دولت ویرجینیا، این روز را تعطیل کنند یا به کارمندان خود حقوق بیشتری بپردازند.

فارل ویلیامز ۴۷ ساله بخشی از سخنان خود در این گردهمایی را در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک گذاشت. او یکی‌ از چهره‌های مشهوری است که بارها به تبعیض‌های نژادی و جنسیتی، بی‌‌عدالتی، و ناهنجاری‌های اجتماعی در آمریکا و سایر نقاط جهان اعتراض کرده است

تگزاس نخستین ایالت آمریکا است که در سال ۱۹۸۰، جون‌تینت را تعطیل رسمی اعلام کرد. در حال حاضر این روز در ۴۶ ایالت و شهر واشنگتن تعطیل رسمی است، یا گرامی داشته می‌شود.

XS
SM
MD
LG