لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۵۶

سالروز پایان برده‌داری در آمریکا با برگزاری مراسم رژه و موسیقی گرامی داشته شد


رویداد‌های متعددی به مناسبت بزرگداشت جونتینت، روز آزادی بردگان آمریکا، در سراسر آمریکا مشاهده می ‌شود - ۱۹ ژوئن ۲۰۲۱
رویداد‌های متعددی به مناسبت بزرگداشت جونتینت، روز آزادی بردگان آمریکا، در سراسر آمریکا مشاهده می ‌شود - ۱۹ ژوئن ۲۰۲۱

ایالات متحده آمریکا روز شنبه ۱۹ ژوئن برای نخستین بار سالروز پایان یافتن برده‌داری قانونی در آمریکا را به عنوان یک تعطیلی فدرال جشن می‌گیرد.

به گزارش رویترز، جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، و کامالا هریس، معاون رئیس جمهوری، روز پنجشنبه با امضای یک قانون، روز نوزدهم ژوئن را به عنوان یازدهمین روز تعطیل فدرال آمریکا به رسمیت شناختند. این اقدام حدود یک سال پس از قتل جرج فلوید در مینیاپولیس به دست پلیس انجام شد. کشته شدن جرج فلوید اعتراضات سراسری برای عدالت نژادی و پایان دادن به خشونت‌ پلیس را به دنبال داشت.

«جونتینت» - که معادل فارسی آن «ژوزدهم» است، از ترکیب دو واژه «ژوئن» و «نوزدهم» (June Nineteenth) ساخته شده است. در سال ۱۸۶۵ میلادی در چنین روزی یک ژنرال «اتحادیه» - یا نیروهای ایالت‌های شمالی در جنگ داخلی آمریکا - در تگزاس به گروهی از بردگان اطلاع داد که بنا بر یکی از فرمان‌های مهم آبراهام لینکلن به نام «اعلامیه آزادی بردگان» دو سال است که برده‌داری لغو شده است.

به مناسبت بزرگداشت این روز تاریخی، رویدادهایی از جمله رژه، کنسرت، برپایی غرفه‌های هنری، و دکه‌های خوراکی در سراسر آمریکا مشاهده می‌شود.

XS
SM
MD
LG