لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۱۱

حضور بازیگران ایرانی‌تبار در فیلم «از روی جسد من باید رد بشی»؛ روایت عشق یک پسر مسلمان و دختری یهودی


هنرمندان ایرانی‌تبار فیلم
هنرمندان ایرانی‌تبار فیلم

اکران فیلم کوتاه «از روی جسد من باید رد بشی» (Over My Dead Body) در جشنواره‌های سینمایی ادامه دارد. در این اثر به کارگردانی مایتل کوهن ناوارو، سینماگر زن اسرائیلی، گروهی از هنرمندان ایرانی‌تبار ساکن لس آنجلس از جمله مری آپیک، بهرام وطن‌پرست، ناکتا پهلوان، افشین کتانچی، و مهسا کامران بازی می‌کنند.

این فیلم درباره یک دختر جوان یهودی با بازی ناکتا پهلوان در لس آنجلس است که عاشق یک پسر مسلمان می‌شود، ولی خانواده سنتی دختر با این رابطه که از دید آنها «نامتعارف» است، به شدت مخالف هستند.

محور اصلی داستان، تفاوت‌های فرهنگی، مذهبی، و اختلافات خانوادگی است که این رابطه عاشقانه را با چالش‌های جدی مواجه می‌کند.

فیلم «از روی جسد من باید رد بشی» در چهارچوب یک اثر داستانی، به روشنگری درباره پیش‌داوری‌ها و قضاوت‌های نادرست درباره نژاد، دین، سنت‌ها، و ارزش‌هایی می‌پردازد که در برخی از خانواده‌های محافظه‌کار وجود دارد.

مری آپیک، هنرمند سرشناس ایرانی، نقش مادر این دختر جوان‌ را بازی می‌کند. او یکی از شخصیت‌های کلیدی داستان و از موانع جدی این رابطه محسوب می‌شود.

او‌‌ به عنوان یک‌ زن یهودی ایرانی با تناقض‌های شخصی، خانوادگی، و اجتماعی بسیاری مواجه است که پذیرش چنین رابطه‌ای را برایش غیرممکن می‌کند.

مری آپیک به صدای آمریکا می‌گوید: «این‌ فیلم‌ تلاشی جسورانه برای بازتاب دادن به موضوع مهمی است که از هسته اصلی خانواده شروع می‌شود، و تأثیرات مستقیمی بر زندگی همه ما دارد؛ موضوعی که باعث تفرقه و جدایی در سطح جهان می‌شود. وقتی فیلم‌نامه را خواندم، شیفته پیام این اثر شدم؛ چون به مسائلی مانند سازگاری،‌ تغییر، و پذیرش می‌پردازد، و به اهمیت نقش نسل جوان ما در فرآیند این تغییرات در دنیای پرتنش امروز اشاره می‌کند.»

مایتل کوهن ناوارو، سینماگر جوان اسرائیلی که اخیرا فعالیت‌های حرفه‌ای خود را آغاز کرده است، ساخت چند فیلم کوتاه بحث‌انگیز را در کارنامه خود دارد.

او فیلم‌نامه «از روی جسد من باید رد بشی» را نوشته است، و علاوه بر کارگردانی، یکی از تهیه‌کنندگان نیز هست.

اکران این فیلم در جشنواره‌های جهانی فیلم‌های یهودی لندن و آتلانتا با واکنش‌های مناسبی همراه بود و بیننده‌های اینترنتی زیادی داشت.

مری آپیک درباره دلایل موفقیت فیلم‌ می‌گوید: «من فکر می‌کنم که‌ نقش ما به عنوان فیلمساز این است که با خلوص و صداقت، بخش‌های از زندگی روزانه خود را روی پرده نقره‌ای نمایش دهیم؛ یعنی به چالش‌ها، مشکلات، و موانعی بپردازیم که در زندگی با آنها مواجه هستیم، یا در اطراف خود مشاهده می‌کنیم. از روی جسد من‌‌ باید رد بشی چنین فیلمی است.»

این فیلم پس از اکران در جشنواره‌های سینمایی از طریق سایت‌های اینترنتی منتشر خواهد شد.

XS
SM
MD
LG