لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۰۲

انتخاب کارگردان «سلما» در هیات مدیره اسکار برای افزایش تعداد زنان و رنگین‌پوستان


اِیوا دووِرنی در مراسم اسکار۸۷ - سال ۲۰۱۵
اِیوا دووِرنی در مراسم اسکار۸۷ - سال ۲۰۱۵

بخش انگلیسی صدای آمریکا ـ آکادمی اهدای جوایز سینمایی اسکار اِیوا دووِرنی، کارگردان فیلم «سِلما»، را انتخاب کرد تا اندکی تعداد اعضای زن و سیاهپوست خود را افزایش دهد.

«آکادمی علوم و هنرهای سینما» به دفعات در سال های اخیر برای عدم تنوع در میان اعضا، نامزدهای جوایز و برندگان اسکار مورد انتقاد قرار داشته است.

آکادمی اسکار در بیانیه ای اعلام کرد: «در نتیجه این انتخاب، تعداد اعضای زن هیات مدیره آکادمی از ۲۵ به ۲۶ و شمار رنگین پوستان از ۱۱ به ۱۲ می رسد.»

در ژانویه ۲۰۱۵ جنبشی با هشتگ «اسکار خیلی سفید است» به راه افتاد که واکنشی به انتخاب فهرستی از نامزدهای سفیدپوست در سالی بود که فیلم «سلما» در رقابت ها حضور داشت.

این فیلم که درباره راهپیمایی مارتین لوترکینگ در جنبش حقوق مدنی است نامزد بهترین فیلم سال شد و جایزه بهترین آهنگ اسکار را کسب کرد ولی در دیگر رده ها ناکام ماند.

دیوید ایولوو، هنرپیشه اصلی فیلم، هفته پیش ادعا کرد اعضای آکادمی در آن سال تهدید کرده بودند اگر دست اندرکاران فیلم در اولین نمایش عمومی آن در سال ۲۰۱۴ تی شرت «نمی توانم نفس بکشم» را، در همدردی با مرگ اریک گارنر جوان سیاهپوستی که در بازداشت پلیس جان باخته بود، به تن کنند فیلم «سلما» شانس خود را در اسکار از دست خواهد داد.

آکادمی روز پنج شنبه در توییتی پاسخ داد: «اِیوا و دیوید، حق دارید. این غیرقابل قبول است. ما به پیشرفت متعهد هستیم.»

XS
SM
MD
LG