لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۳۶

لیگ حرفه‌ای فوتبال آمریکایی مطابق برنامه آغاز می‌شود؛ ویروس کرونا و چالش های فصل جدید


 لیگ حرفه‌ای فوتبال آمریکایی یا «ان‌اف‌ال»
لیگ حرفه‌ای فوتبال آمریکایی یا «ان‌اف‌ال»

در آستانه آغاز رقابت‌های فصل جدید لیگ حرفه‌ای فوتبال آمریکایی، یا «ان‌اف‌ال»، در ماه سپتامبر، خبر ابتلای ۷۷ بازیکن، کادر فنی، و عوامل اجرایی چند باشگاه به ویروس کرونا، همه را غافلگیر کرد.

در حالی که تیم‌های حاضر در این مسابقات، در آخرین مراحل تمرینات، آماده‌سازی، و تدارکات خود برای حضور موفق در بازی‌های این فصل هستند، شنبه گذشته نتایج آزمایش ۴۴ بازیکن و ۳۳ عضو کادر فنی تیم‌ها مثبت اعلام شد.

با توجه به این که تمرینات پیش فصل، با رعایت کامل اصول بهداشتی و نکات ایمنی دنبال می‌شود، ابتلای تعداد نسبتاً زیادی از اعضای تیم‌ها به ویروس کرونا عجیب و غیرمنتظره بود و تهدیدی جدی برای برگزاری این رقابت‌ها به شمار می‌رفت.

از میان یازده تیمی که در این فهرست قرار داشتند، می‌توان به «مینسوتا وایکینگز»، «نیویورک جتز»، «شیکاگو‌‌‌ بِرز»، و «دیترویت لایِنز» اشاره کرد که همگی از باشگاه‌های محبوب لیگ محسوب می‌شوند.

تمرینات تیم فوتبال مینسوتا وایکینگز
تمرینات تیم فوتبال مینسوتا وایکینگز

این موضوع بازتاب زیادی در رسانه‌های خبری و ورزشی داشت و موجب نگرانی علاقمندان فوتبال آمریکایی، محبوب‌ترین رشته ورزشی ایالات متحده، شد.

اما دو روز پس از انتشار این خبر، مرکزی که در ایالت نیوجرسی مسئولیت بررسی تست‌های کرونا را برعهده داشت، اعلام کرد که نتایج این آزمایش‌ها درست نیست.

لابراتورهای «بایو‌‌‌ رفرنس» (به انگلیسی: BioReference) روز دوشنبه اعلام کرد که احتمالاِ آلودگی بخشی از آزمایشگاه نیوجرسی، روی تست‌های کرونا تأثیر گذاشته است و بررسی‌های بیشتر نشان داد که نتایج تمامی این ۷۷ آزمایش، منفی است و این افراد بیمار نیستند.

پنج آزمایشگاه در نقاط مختلف آمریکا تست‌های کرونای بازیکنان، کادر فنی، و عوامل اجرایی تیم‌ها را بررسی می‌کنند و این‌ نخستین باری است که چنین اشتباه بزرگی رخ می‌دهد.

دکتر لری کپلن، که به عنوان مشاور پزشکی و کارشناس بهداشت با تعدادی از بازیکنان فوتبال آمریکایی همکاری می‌کند، در گفت‌و‌گو با خبرگزاری «آسوشیتدپرس» به جنبه مثبت این قضیه اشاره می‌کند. او می‌گوید که این خطای آزمایشگاهی، به بررسی مجدد فرآیند کنونی و رفع نواقص آن منجر می‌شود و این تجربه برای فصل جدید بسیار مفید است.

در ماه‌های اخیر لیگ حرفه‌ای فوتبال آمریکایی با «ان‌اف‌ال» مذاکرات فشرده‌ای با مقامات ایالتی، بهداشتی، پزشکی، و انجمن بازیکنان حرفه‌ای داشت و در نهایت با جلب رضایت عمومی، راهکاری جامع برای برگزاری رقابت‌های این فصل ارائه داد.

تمرینات تیم فوتبال فیلادلفیا ایگلز
تمرینات تیم فوتبال فیلادلفیا ایگلز

براساس این طرح، مسابقات پیش فصل و برنامه‌های جانبی مرتبط با آن در ماه اوت لغو شد، ‌و تیم‌ها در این دوره زمانی، تمرینات خود را با رعایت اصول بهداشتی در کمپ‌های مجهز باشگاه‌ها آغاز کردند.

در هفته‌های اخیر تمامی بازیکنان، کادر فنی، و عوامل اجرایی به صورت مرتب تست کرونا داده‌اند و نتایج این آزمایش‌ها بسیار امیدوارکننده بود.

پیش از آغاز تمرینات، از میان ۲۸۴۰ نفر، فقط نتایج ۵۳ آزمایش، یعنی ۱.۹ درصد مثبت بود.

در جریان آزمایش‌های روزانه تا ۱۱ اوت، از مجموع یکصدهزار تست، حدود ۰.۴۶ درصد (چهل و شش صدم درصد)، یعنی کمتر از نیم درصد، مثبت بود، و از ۱۲ تا ۲۰ ماه اوت، هیچ مورد مثبتی مشاهده نشده است. این خبر خوشی برای لیگ حرفه‌ای فوتبال آمریکایی است.

در حال حاضر نگرانی خاصی برای آغاز مسابقات وجود ندارد، و باشگاه‌ها امیدوارند که با رعایت اصول بهداشتی و نکات ایمنی، روند مثبت کنونی را در بازی‌های این فصل ادامه دهند.

تمرینات تیم فوتبال آتلانتا فالکنز
تمرینات تیم فوتبال آتلانتا فالکنز

یک پزشک ایرانی‌تبار در گفت‌وگو با صدای آمریکا با اشاره به تعداد اندک مبتلایان به ویروس کرونا در لیگ حرفه‌ای فوتبال آمریکایی، سیاست‌های بهداشتی این سازمان را موفقیت‌آمیز توصیف می‌کند.

به گفته این پزشک عمومی، باید توجه داشت که این آزمایش‌ها به صورت مرتب و روی صدها نفر انجام می‌شود و مدیریت چنین برنامه‌ای در این ابعاد کار ساده‌ای نیست و بدون شک آرامش خاطر بیشتری برای اعضای تیم‌ها ایجاد می‌کند.

با این حال تعدادی از بازیکنان، کادر فنی، و عوامل اجرایی تیم‌ها، که نزدیک به ۷۰ نفر هستند، به دلایل شخصی، پزشکی، و یا خانوادگی از حضور در رقابت‌های این‌ فصل انصراف داده‌‌اند و باشگاه‌های خود را همراهی نمی‌کنند.

اما تمرینات پیش فصل، در محیطی حباب‌گونه و با اعمال محدودیت‌های بسیاری در کمپ‌های تیم‌ها برگزار می‌شود، ولی شرایط مسابقات کاملا متفاوت است.

مسابقات لیگ حرفه‌ای فوتبال آمریکایی بر خلاف رقابت‌های لیگ‌های حرفه‌ای بسکتبال و یا هاکی روی یخ، به صورت متمرکز در یک یا چند شهر مشخص برگزار نمی‌شود؛ بلکه تیم‌ها در شهر خود میزبان هستند و باید به عنوان مهمان، به شهرهای دیگر نیز سفر کنند.

رعایت تمامی نکات بهداشتی هنگام پرواز با هواپیما، اقامت در هتل، و بازی در ورزشگاه‌های مختلف چالش بزرگی است و حتی در بهترین شرایط، احتمال ابتلای تعدادی از بازیکنان، کادر فنی، با عوامل اجرایی وجود دارد.

بر اساس برنامه اعلام شده، بازی‌های امسال از ۱۰ سپتامبر آغاز می‌شود و در ۷ فوریه ۲۰۲۱ به پایان می‌رسد. فصل جدید ۱۷ هفته خواهد بود و هر تیم ۱۶ مسابقه دارد و یک هفته هم استراحت می‌کند.

لیگ حرفه‌ای فوتبال آمریکایی امسال مسابقات بین‌المللی خود را لغو کرد. به این ترتیب بازی‌هایی که قرار بود در شهرهای لندن و مکزیکوسیتی برگزار شوند، در آمریکا برگزار خواهند شد.

اما سایر مسابقات به صورت کامل و در شهرهای مختلف آمریکا برگزار می‌شوند و مدیران لیگ، سناریوهای مختلفی را برای لغو‌ یا تعویق احتمالی بازی‌ها در شرایط اضطراری تدارک دیده اند.

در صورتی که نتیجه تست کرونای عضو هر باشگاهی مثبت باشد، آن فرد قرنطینه می‌شود و به مدت ۲ هفته تیم خود را ترک می‌کند.

اگر تعداد مبتلایان بیشتر باشد، یا نتایج آزمایش در روز مسابقه اعلام شود و تیمی فرصت جایگزینی بازیکنانش را نداشته باشد، مسابقه به تعویق می‌افتد و به زمان دیگری موکول می‌شود.

هرچند که در راهکار جامعی که برای برگزاری مسابقات این فصل ارائه شده است، موارد گوناگونی در نظر گرفته شده است، اما بدون شک شاهد برخی رویدادهای غیرمنتظره و پیش‌بینی نشده نیز خواهیم بود که لیگ حرفه‌ای فوتبال آمریکایی باید در همان لحظه درباره آن تصمیم‌گیری کند.

در حالی که برخی از تیم‌ها علاقمند به حضور تماشاگران در ورزشگاه هستند، ولی هنوز تصمیم واحدی در این زمینه گرفته نشده است و این موضوع به وضعیت ویروس کرونا در آمریکا و شرایط بهداشتی شهر یا ایالتی که میزبان مسابقه است، بستگی دارد.

با این حال به نظر می‌رسد که اکثر بازی‌های اوایل فصل بدون تماشاگر برگزار می‌شوند و علاقمندان باید مسابقات تیم‌های محبوب خود را در تلویزیون تماشا کنند.

یکی از نکات جالب امسال، حضور شهر لاس‌ وگاس در مسابقات لیگ حرفه‌ای فوتبال آمریکایی است. تیم فوتبال «اوکلند ریدرز» پس از سال‌ها حضور در ایالت کالیفرنیا به ایالت نوادا منتقل شد تا با نام جدید «لاس وگاس ریدرز» ماجراجویی تازه‌ای را آغاز کند.

استادیوم جدید تیم لاس وگاس ریدرز
استادیوم جدید تیم لاس وگاس ریدرز

این تیم اخیراً استادیوم مدرن و مجهز ۲ میلیارد دلاری خود را در بلوار لاس وگاس افتتاح کرد. این استادیوم یکی از بهترین ورزشگاه‌های اختصاصی فوتبال آمریکایی در ایالات متحده محسوب می‌شود.

یکی از ساکنان ایرانی‌تبار شهر لاس وگاس در گفت‌و‌گو با صدای آمریکا، انتقال تیم فوتبال ریدرز به آن شهر را رویدادی مهم و تاریخی توصیف می‌کند، چرا که به گفته او، این موضوع به علاقمندان امکان می‌دهد تا از نزدیک مسابقات را تماشا کنند و حامی تیم فوتبال شهر خود باشند.

این طرفدار ایرانی تبار در ادامه یادآور می‌شود که متأسفانه امسال به دلیل همه‌گیری ویروس کرونا، مسابقات «لاس وگاس ریدرز» بدون تماشاگر برگزار خواهد شد و او‌ نیز مانند صدها طرفدار این تیم، بی‌صبرانه در انتظار فصل بعدی و حضور در ورزشگاه است.

اما دیوید بختیاری، بازیکن ایرانی تبار تیم فوتبال «گرین‌بی پکرز»، یکی از چهره‌هایی است که می‌تواند در فهرست ستاره‌های این فصل قرار بگیرد.

این بازیکن ۲۸ ساله که نام کامل او دیوید افراسیاب اسد بختیاری است، پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه، در سال ۲۰۱۳ به «گرین‌بی پکرز» پیوست و نقش مهمی در موفقیت‌های این تیم‌ داشت.

دیوید بختیاری در پست مدافع تهاجمی بازی می‌کند که وظیفه اصلی دفاع از «کوارتر بک»، یا توپ پخش‌کن تیم، در هنگام حمله را بر عهده دارد.

«گرین‌بی پکرز» در سال ۲۰۱۶ با پرداخت دستمزدی به ارزش ۱۷ میلیون دلار و پاداشی ۱۵ میلیون دلاری، قرارداد این بازیکن را برای مدت چهار سال تمدید کرد.

از سایر بازیکنان ایرانی‌‌تباری که در سال‌های اخیر در رقابت‌های لیگ حرفه‌ای فوتبال آمریکایی حضور داشتند، می‌توان به شهریار پوردانش، تورج هوشمندزاده، و اریک بختیاری (برادر دیوید بختیاری) اشاره کرد.

فصل جدید رقابت‌های لیگ حرفه‌ای فوتبال آمریکایی از پنجشنبه ۱۰ سپتامبر با بازی تیم‌های «کانزاس سیتی چیفس» و «هیوستون تگزنس» آغاز می‌شود.

XS
SM
MD
LG