لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۴۶

بنای یادبود تازه در واشنگتن ادای احترامی به دوایت آیزنهاور، سی‌وچهارمین رئیس جمهوری آمریکا است


.نمایی از بنای یادبود آیزنهاور در شب هنگام در واشنگتن
.نمایی از بنای یادبود آیزنهاور در شب هنگام در واشنگتن

بخش انگلیسی صدای آمریکا ـ دوایت دی آیزنهاور یکی از رؤسای جمهوری محبوب آمریکا بود که برای صداقت، مهارت‌های رهبری، و موازنه بودجه فدرال در دو دوره حضورش در قدرت از سال ۱۹۵۳ تا ۱۹۶۱ شناخته می‌شود.

چِستر پَچ، استاد تاریخ دانشگاه اوهایو، که درباره این رئیس جمهوری پیشین آمریکا مطالبی نوشته است، می‌گوید بسیاری از مردم به دوران آیزنهاور به عنوان «زمان صلح و کامیابی» نگاهی مثبت دارند.

یک بنای یادبود ابتکاری که دستاوردهای سی و چهارمین رئیس‌جمهوری آمریکا را برجسته کرده پس از دو دهه تاخیر ناشی از مجادله بر سر طراحی آن، سرانجام در شهر واشنگتن افتتاح شده است.

بنای یادبود آیزنهاور در مجاورت پارک ملی در مرکز شهر واشنگتن موسوم به «نشنال مال» و در نزدیکی ساختمان کنگره قرار دارد. این بنا شامل مجسمه‌ها، طراحی‌های چشمگیر روی فولاد، و نقل قول هایی از آیزنهاور حکاکی شده بر روی سنگ است.

Eisenhower Memorial
لطفأ صبر کنيد
Embed

No media source currently available

0:00 0:01:23 0:00

کارل رِدل، مدیر اجرایی کمیسیون بنای یادبود آیزنهاور، می گوید: «ما توجه فراوانی به اسناد تاریخی کردیم تا درباره اطلاعات مان از آیزنهاور اطمینان خاطر داشته باشیم.»

این بنای یادبود را فرنک گری، معمار شناخته شده، طراحی کرد. این بنا داستان سال های اولیه زندگی آیزنهاور در ایالت کانزاس و دستاوردهایش به عنوان ژنرال ارتش طی جنگ جهانی دوم و به عنوان رئیس جمهوری آمریکا را روایت می‌کند.

آیزنهاور پیش از ریاست جمهوری فرمانده ارشد متفقین در اروپا بود و در پیروزی روز «دی ـ دِی» در سال ۱۹۴۴ علیه ارتش نازی آلمان، در ساحل نورماندی، در فرانسه که نقطه عطفی در جنگ بود، نقش داشت.

مجسمه های برنزی ژنرال آیزنهاور را در حال بسیج نیروهای چترباز پیش از ورود به نبرد «دی ـ دِی» نشان می‌دهد.

در دهه ۵۰ میلادی وقتی آیزنهاور دو دوره برای ریاست جمهوری رقابت کرد به پیروزی های قاطعی در انتخابات دست پیدا کرد.

به گفته پچ «او یک قهرمان جنگ دوست داشتنی و اعتماد برانگیز بود و مردم فکر می کردند می توانند به او اطمینان کنند.»

در بنای یادبود بر موفقیت های آیزنهاور طی هشت سال ریاست جمهوری اش، از جمله ایجاد سیستم بزرگراه های بین ایالتی، هماهنگ کردن توافق ترک مخاصمه در شبه جزیره کره، و تاسیس «اداره ملی هواشناسی و فضایی» تاکید شده است.

آیزنهاور در سال ۱۹۵۷ «قانون حقوق مدنی» را امضا کرد و نیروهای فدرال را به دبیرستانی در آرکانزاس فرستاد تا دستور دادگاه مبنی بر منع تفکیک نژادی در مدارس دولتی را اجرا کنند.

اختلاف بر سر طراحی اولیه پس زمینه ای از یک چشم انداز در آرکانزاس بود که بعد به طرحی از ساحل نورماندی یادآور «دی ـ دِی» تغییر پیدا کرد.

این بنای یادبود در چارچوب یک طراحی از صخره های نورماندی بر روی فولاد به طول ۱۳۸ متر و ارتفاع ۱۹ متر بازتابی خیره کننده در روز و شب دارد.

دوایت آیزنهاور در سال ۱۹۶۹ در ۷۸ سالگی درگذشت.

دیوید آیزنهاور، نوه رئیس جمهوری پیشین آمریکا، می گوید بخش مورد علاقه او در بنای یادبود مجسمه پدربزرگش در نوجوانی است و نشان می دهد که فردی از مناطق روستایی کانزاس توانست ایالات متحده را در دهه ۵۰ و اوایل دهه ۶۰ میلادی با خرد و ثبات هدایت کند.

XS
SM
MD
LG