لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۵۶

ناسا موتور پیشران فضاپیمای آینده به مقصد کره ماه را آزمایش کرد


 ناسا و نورتروپ گرومن با موفقیت پیشران حمایت پرواز-۱ را در پرامنتوری در ایالت یوتا آزمایش کردند. ۲ سپتامبر ۲۰۲۰
ناسا و نورتروپ گرومن با موفقیت پیشران حمایت پرواز-۱ را در پرامنتوری در ایالت یوتا آزمایش کردند. ۲ سپتامبر ۲۰۲۰

بخش انگلیسی صدای آمریکا ـ «سازمان فضایی ایالات متحده» موسوم به «ناسا» و موسسه هوا فضای «نورتروپ گرومن» روز چهارشنبه دست به یک آزمایش کامل موتور راکت موسوم به «پیشران حمایت پرواز» یا «اف اس بی-۱» زدند. این راکت نیروی نخستین ماموریت پرواز «آرتمیس» به سوی کره ماه را تامین خواهد کرد.

در جریان این آزمایش، در تاسیسات «نورتروپ گرومن» در پرامنتوری در ایالت یوتا، موتور پیشران ۴۷ متری که به صورت افقی بر روی زمین قرار گرفته بود بیش از دو دقیقه روشن شد و ۱.۶ میلیون کیلوگرم نیروی رانش تولید کرد.

«ناسا» و «نورتروپ گرومن» از داده های این آزمایش برای ارزیابی عملکرد موتور، در استفاده از مواد و فرایندهای جدید بالقوه که می تواند در پیشران های آینده به کار گرفته شود، بهره خواهند برد. «ناسا» با «نورتروپ گرومن» برای ساخت پیشران های مورد استفاده در پروازهای موشکی آینده قرارداد بسته است.

دو پیشران مشابه در «سیستم پرتاب فضایی» ناسا موسوم به «اِس اِل اِس» که قویترین راکت ساخت این آژانس فضایی است استفاده خواهد شد. این موتورها ۷۵ درصد نیروی لازم برای فرستادن این راکت به فضا را تامین خواهند کرد. «ناسا» می گوید «اس ال اس» تنها راکتی است که می تواند سفینه فضایی «اوریون»، فضانوردان و وسایل لازم را در یک ماموریت به ماه بفرستد.

«ناسا» قصد دارد تا سال ۲۰۲۴ نخستین فضانورد زن را به همراه یک فضانورد مرد به سطح ماه اعزام کند. هدف از این ماموریت پیاده شدن بر سطح مریخ در نیمه دهه ۲۰۳۰ میلادی است.

در اساطیر یونانی، «آرتمیس» الهه ماه و خواهر دوقلوی «آپولو» است.

XS
SM
MD
LG