لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۲۹

دانشمندان ناسا در نیمه روشن ماه نیز آب پیدا کرده‌اند


تصویر یک هواپیمای مسافربری با پس‌زمینه ماه - فرودگاه بین‌المللی فینکس اسکای هاربر - ۱۱ فوریه ۲۰۲۰ (عکس از آرشیو)
تصویر یک هواپیمای مسافربری با پس‌زمینه ماه - فرودگاه بین‌المللی فینکس اسکای هاربر - ۱۱ فوریه ۲۰۲۰ (عکس از آرشیو)

بخش انگلیسی صدای آمریکا - ادارهٔ کل ملی هوانوردی و فضای آمریکا، ناسا، روز دوشنبه در گزارشی تایید کرد که در نیمه روشن ماه نیز نشانه‌هایی از وجود آب دیده شده است.

به گفته ناسا این نشان می‌دهد که شاید فراوانی آب موجود در این کره بسیار بیشتر از آن چه قبلا تصور می‌شد، باشد. پیشتر باور بر این بود که مولکول‌های آب فقط در نواحی سرد و تاریک سطح ماه پیدا می‌شوند.

ناسا اعلام کرد که این کشف را با استفاده از «رصدخانه استراتوسفری اخترشناسی فروسرخ» با سرنام «سوفیا» (SOFIA) تایید کرده است. سوفیا یک رصدخانه متحرک و در حال پرواز نصب شده در یک فروند هواپیمای بوئینگ ۷۴۷ است.

نتایج این مطالعه همینطور در جدیدترین نسخه نجوم مجله علمی طبیعت (Nature Astronomy) منتشر شده است.

خشک‌تر از صحرای بزرگ آفریقا

ناسا می‌گوید رصدخانه سوفیا مولکول‌های آب را در کلویوس، یکی از بزرگترین گودال‌های قابل مشاهده از زمین در نیمکره جنوبی ماه، کشف کرده است. داده‌ها نشان می‌دهد که پراکندگی آب کشف شده نزدیک به ۳۵۵ میلی‌لیتر (به اندازه یک بطری متوسط آب خوردن) در یک متر مکعب از خاک سطح ماه است.

به گفته ناسا، مقدار آب موجود در صحرای بزرگ آفریقا صد برابر بیشتر از آبی است که سوفیا در سطح ماه کشف کرده است. ولی به رغم ناچیز بودن مقدار آب در این کره، این کشف پرسش‌‌های جدیدی را در مورد تشکیل آب و این که چطور در محیط سخت و بدون هوای سطح ماه دوام آورده، به وجود آورده است.

دانشمندان ناسا می‌گویند که یافته اخیر برای برنامه‌های حضور انسان در ماه تا پایان دهه جاری، دلگرم‌کننده و امیدبخش است.

وقتی انسان برای اولین بار در سال ۱۹۶۹ قدم به روی ماه گذاشت، باور بر این بود که آن کره کاملاً خشک است. ولی بعد از آن بود که بشر با مشاهده ماه از زمین و از سفینه‌های فضایی، نشانه‌هایی از یخ و رطوبت را در نقاط مختلف این کره پیدا کرد.

اطلاعات جدید به ماموریت‌‌های آینده ماه افزوده خواهد شد تا نقشه اولین منبع آب در سطح این کره را برای کشفیات فضایی آینده بشر آماده کند.

XS
SM
MD
LG