لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۲۳

مریخ نورد «پشتکار» روی موشک‌ قرار گرفت


NASA

به رغم تمامی چالش‌های موجود و تأخیر چندباره، سرانجام مریخ نورد «پشتکار» (به انگلیسی: Perseverance) روی موشکی قرار گرفت که باید این سفینه را به فضا پرتاب کند.

این دماغه که شامل مریخ نورد و سایر تجهیزات و وسایل مورد نیاز است، در پایگاه «کیپ کاناورال» نیروی هوایی در ایالت فلوریدا، روی یک موشک «اطلس ۵» نصب شد.

این مأموریت با هدف کشف نشانه هایی از زندگی گذشته در سیاره سرخ انجام می شود.

در صورت عدم تغییر برنامه های کنونی، مریخ نورد پشتکار در تاریخ ۳۰ ژوئیه به فضا پرتاب می شود و در فوریه ۲۰۲۱ به مریخ می رسد.

این فضاپیما در گودالی در نزدیکی خط استوای مریخ فرود می آید که دانشمندان باور دارند بر اثر برخورد یک شهاب سنگ بزرگ شکل گرفته و در گذشته های دور دریاچه بوده است.

این مأموریت علاوه بر تلاش برای کشف نشانه های حیات گذشته، با پرواز یک بالگرد بدون سرنشین ‌نیز همراه است که با هدف سنجش میزان نیروی پرواز در جو این سیاره انجام می شود.

این‌ نخستین بالگردی است که در یک سیاره دیگر پرواز خواهد کرد.

سه شنبه هفتم ژوئیه، یک بالابر ۶۰ تنی در پشت بام مرکز یکپارچه سازی عمودی در مجتمع فضایی کیپ کاناورال، دماغه را ۳۹ متر بالا برد و روی خودروی سکوی پرتاب قرار داد.

در این مرحله مهندسان، اتصالات فیزیکی و ‌‌برقی را انجام دادند و این فرآیند به سرعت انجام شد.

فضاپیما، حدود ۵۰ تا ۶۰ دقیقه پس از پرتاب، از این بخش جدا می شود ‌‌و سفر خود را به سوی مریخ آغاز می کند.

مأموریت «مریخ ۲۰۲۰» به دلیل مشکلات فنی تاکنون سه بار به تعویق افتاده است ولی ناسا اطمینان دارد که با موفقیت انجام می شود.

به گفته سازمان ملی فضایی و هوانوردی آمریکا، با توجه شرایط جوی، پرتاب موشک تا ۱۵ اوت امکانپذیر است.

اگر به هر دلیلی این عملیات به تعویق بیفتد، ناسا باید حدود دو سال برای اعزام مریخ نورد صبر کند.

XS
SM
MD
LG