لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۰۷

ناسا مقر خود در واشنگتن را به نام یک زن مهندس آفریقایی‌تبار نام‌گذاری می‌کند


مقر ناسا در واشنگتن
مقر ناسا در واشنگتن

سازمان ملی هوایی و فضانوردی آمریکا اعلام کرد، دفتر مرکزی خود در شهر واشنگتن را به نام مری جکسون، نخستین زن مهندس آفریقایی‌تبار «ناسا»، نامگذاری می کند.

به گزارش سایت شبکه خبری «فاکس»، جیم بریدنستاین سرپرست این سازمان ضمن ستایش مری جکسون، او‌‌ را شخصیتی توصیف کرد که نقش مهمی در موفقیت برنامه های فضایی آمریکا داشت و باعث پیشی گرفتن ایالات متحده از سایر کشورهای جهان در این عرصه شد.

سرپرست ناسا در ادامه، تلاش‌های مری جکسون برای رفع موانع پیش روی زنان آفریقایی‌تبار در رشته‌های مهندسی و فناوری را ستود و او را یکی از استعدادهای فوق‌العاده و حرفه‌ای تاریخ این سازمان خواند.

مری جکسون در ایالت ویرجینیا متولد شد و در رشته علوم ریاضی و فیزیک تحصیل کرد. او در دهه ۵۰ میلادی به کمیته ملی مشاوره هوانوردی پیوست. این کمیته بعدها به ناسا تبدیل شد.

در آن دوران رایانه ای وجود نداشت و محاسبات مأموریت‌های فضایی توسط کارمندانی مانند مری جکسون، که به کامپیوتر شهرت داشتند، انجام می‌شد. او بخشی از واحد محاسبات مرکز لنگلی در همپتون ایالت ویرجینیا بود که سهم بزرگی‌ در عملیات فضایی داشت.

مری جکسون پس از دریافت مدرک مهندسی خود، نخستین زن مهندس آفریقایی‌تبار ناسا شد و‌ در سمت های مهمی خدمت کرد.

داستان زندگی او در فیلمی با عنوان «ارقام پنهان» - که البته معنای دیگر آن «اشخاص پنهان» است - (به انگلیسی: Hidden Figures) در سال ۲۰۱۶ اکران شد و واکنش‌های مناسبی را به همراه داشت.

ناسا سال گذشته نام یکی از خیابان‌های مجاور دفتر مرکزی خود را برای قدردانی از اعضای آفریقایی‌تبار این واحد محاسبات، به «اشخاص پنهان» تغییر داد.

پرزیدنت دونالد ترامپ در سال ۲۰۱۹ ‌و در تجلیل از مری جکسون و اعضای تیم «اشخاص پنهان»، به او که در سال ۲۰۰۵ درگذشت، نشان طلای کنگره اعطا کرد.

XS
SM
MD
LG