لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۵۴

کنسرت مجازی «با عشق از ایران» با اجرای مونیکا جلیلی


مونیکا جلیلی
مونیکا جلیلی

مونیکا جلیلی، خواننده آمریکایی یک کنسرت مجازی به نام «با عشق از ایران» اجرا کرد. این کنسرت در شهر سات لیک‌ سیتی در ایالت یوتا ترتیب یافت، و یکی از برنامه‌های هنری بود که با حمایت سازمان «تعالی در جامعه» (به انگلیسی: Excellence in Community) برگزار می‌شود. این سازمان غیرانتفاعی با هدف معرفی فرهنگ و هنر اقوام و ملل، کنسرت‌هایی را در سبک‌های مختلف موسیقی در ایالت یوتا برگزار می‌کند.

مونیکا جلیلی، خواننده آمریکایی که همسری ایرانی دارد، در سال‌های اخیر با اجرای آثار محلی ‌و فولکلور ایرانی به شهرت رسیده است. او که در بسیاری از تالارهای معتبر موسیقی به روی صحنه رفته است، در گذشته نیز چند بار در کنسرت‌های سازمان «تعالی در جامعه» در یوتا شرکت داشت.

البته کنسرت اخیر به دلیل همه‌گیری ویروس کرونا و به منظور رعایت نکات بهداشتی، بدون حضور تماشاگران برگزار شد. این برنامه در تالاری بزرگ ولی خالی برگزار شد و این برای مونیکا جلیلی و اعضای گروهش تجربه‌ای تازه و متفا‌وت بود.

او در این کنسرت، آهنگ‌هایی را به زبان‌های فارسی، انگلیسی، و فرانسه اجرا کرد، و در بخش‌های مختلف برنامه درباره آثار محلی و فولکلور ایرانی برای تماشاگران توضیحاتی داد.

مونیکا جلیلی به صدای آمریکا می‌گوید: «این که من و هنرمندان گروهم در چنین شرایط دشواری می‌توانیم موسیقی خلق کنیم، و آن را با دیگران به اشتراک بگذاریم، بسیار فراتر از انتظارمان بود. این کاری است که عاشقانه دوست داریم و از اجرای موسیقی لذت می‌بریم. از طریق این کنسرت مجازی، به خانه‌های هنردوستان رفتیم و موسیقی خود را با عده بیشتری به اشتراک گذشتیم، و این بسیار هیجان‌انگیز است.»

هر چند محور اصلی قطعات اجرایی، جذابیت ملودی‌ها و ریتم‌ آثار بود، ولی مونیکا جلیلی در انتخاب آنها، توجه خاصی نیز به مفاهیمی مانند عشق، امید، و روزهای بهتر داشت؛ مفاهیمی که در دوران کرونا ثأثیرگذاری بیشتر دارد.

از قطعاتی فارسی که در کنسرت «از عشق با ایران» اجرا شد، می‌توان به شکار آهو، گل سنگم، گل گندم، گل گلدون من، مرا ببوس، پیک سحری، و دریاچه نور اشاره کرد.

مونیکا جلیلی
مونیکا جلیلی

مونیکا جلیلی معمولا در اجراهای خود به سراغ خوانندگان ایرانی می‌رود که وقوع انقلاب اسلامی در این کشور، باعث فراموشی آثارشان شد، یا به فعالیت‌های هنری آنها خاتمه داد و ناچار به کناره‌گیری از صحنه شدند.

مونیکا جلیلی به صدای آمریکا می‌گوید که امیدوار است در این دوران بحرانی که جهان درگیر حوادث و رویدادهای تلخ بسیاری است، اجرای این قطعات به شناخت بیشتر فرهنگ‌ها و نزدیکی مردمان جهان کمک کند.

«با عشق از ایران» پس از پخش زنده در تارنمای سازمان «تعالی در جامعه»، در شبکه‌های اجتماعی و‌ بصورت رایگان در دسترس علاقمندان است.

XS
SM
MD
LG