لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۴۱

محسن لرستانی، خواننده ایرانی که به «افساد فی الارض» متهم شده بود، آزاد شد


محسن لرستانی، خواننده ایرانی
محسن لرستانی، خواننده ایرانی

محسن لرستانی، خواننده ایرانی متهم به «افساد فی الارض»، بعد از بیش از دو سال بازداشت آزاد شد.

یک منبع مطلع که به دلایل امنیتی نخواست نامش فاش شود، به صدای آمریکا گفت، این خواننده ایرانی که از تاریخ ۱۲ اسفند سال ۹۷ در بازداشت به سر می برد، روز سه شنبه ۲۱ اردیبهشت ماه از زندان آزاد شده است.

سید کاظم حسینی،‌ وکیل مدافع محسن لرستانی، نیز در صفحه اینستاگرام خود تصویری از خبر آزادی موکلش که در یکی از رسانه‌های ایرانی منتشر شده را بازنشر کرده است. اما توضیح بیشتری در این رابطه نداده است.

بهمن بابازاده،‌ خبرنگار حوزه موسیقی، نیز در صفحه توئیتر خود با انتشار خبر آزادی این خواننده نوشته است، آقای لرستانی که به دلیل «مدیریت گروه و صفحات افراد تراجنسی» و «پرستوهای ترنس» با اتهام افساد فی الارض روبرو شده بود «با وثیقه ۳ میلیارد تومانی» و «رد تمامی اتهامات»، آزاد شده است.

بعد از این که چند ویدئو و آهنگ‌ از محسن لرستانی در فضای مجازی ایران پربیننده شد، در اواسط اسفند سال ۹۷ او توسط نیروهای امنیتی در منزل مادرش در سعادت آباد تهران بازداشت شد. پیش از این صدای آمریکا به نقل از یک منبع آگاه اعلام کرده بود که جلسه دادگاه آقای لرستانی که رسانه‌های ایران، اتهام او را «افساد فی الارض» عنوان کرده بودند،‌ بدون حضور وکیل مدافع او در تاریخ ۱۵ مهر سال ۱۳۹۸ در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب اسلامی تهران برگزار شده بود.

بنا بر اطلاعات موجود، برخی سایت‌های نزدیک به نهادهای امنیتی نیز پس از بازداشت این خواننده او را به «همجنسگرایی» متهم کردند،‌ اتهامی که یک منبع نزدیک به آقای لرستانی آن رد کرد و گفته بود این مصادیق درست نیست و امیدواریم در آینده خیلی زود همه چیز روشن شود.

از سوی دیگر رسانه‌های نزدیک به نهادهای امنیتی به نقل از وکیل این خواننده ایرانی اعلام کرده بودند که موضوع اتهام آقای لرستانی در رابطه با «مسائل اخلاقی و خصوصی» که در «فضای مجازی» منتشر کرده است،‌ بوده و او شاکی خصوصی ندارد.

وزارت خارجه آمریکا بارها و در موارد مختلف برخوردهای خشونت آمیز و سرکوب گسترده معترضان، و نیز نقض مکرر و مداوم حقوق شهروندان ایران توسط جمهوری اسلامی را محکوم کرده است.

XS
SM
MD
LG